Jak sprawdzić swoją historię w Krajowym Rejestrze Długów?

21 grudnia 2018

Krajowy Rejestr Długów jest pierwszym polskim biurem informacji gospodarczej, który zbiera dane na temat historii kredytowych firm i osób prywatnych. Instytucja ta funkcjonuje od 2003 roku, a jej działalność podlega kontroli Ministerstwa Rozwoju. Dzisiaj KRD realizuje również misję edukacyjną, w ramach której dzieli się z firmami i konsumentami informacjami, w jaki sposób świadomie zarządzać finansami.

Czarna lista dłużników w KRD – w jakich sytuacjach można na nią trafić?

Każda nieterminowa spłata zobowiązania, np. czynszu, mandatu, raty kredytu czy pożyczki prywatnej, może wiązać się ze wpisem na listę dłużników KRD. Instytucja ta współpracuje m.in. z bankami, operatorami telefonii komórkowej, firmami udzielającymi pożyczek prywatnych, zarządami wspólnot mieszkaniowych, w związku z czym ma aktualne informacje na temat zadłużeń zarówno przedsiębiorstw, jak i konsumentów. Warto ponadto wspomnieć, że nieuregulowane zobowiązanie finansowe może zgłosić każdy wierzyciel, który ma podstawy do tego, by windykować swojego dłużnika.

Co na Twój temat mówi KRD?

Podobnie, jak analiza historii w bazie BIK, tak i w bazie KRD jest bardzo prosta. Każdy konsument raz na pół roku może sprawdzić, co na jego temat mówi rejestr KRD, nie ponosząc żadnych kosztów. Wystarczy, że wejdzie na stronę www.konsument.krd.pl/Sprawdz-swoj-pesel, założy konto i potwierdzi swoje dane. Po weryfikacji tożsamości można zalogować się do panelu, gdzie konsument ma możliwość sprawdzenia nie tylko swojej historii finansowej, ale również rejestru zapytań o własną osobę w bazie KRD.

Firmy wszelkie informacje finansowe na swój temat mogą znaleźć po rejestracji pod tym linkiem.

Weryfikacja historii w KRD przed wnioskowaniem o kredyt lub pożyczkę prywatną

Nierzadko zdarzają się sytuacje, kiedy dłużnik nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że w bazie BIK czy KRD widnieją informacje o jego niespłaconych zobowiązaniach. Dlatego bardzo dobrą praktyką jest sprawdzanie raportów na swój temat w bazach biur informacji gospodarczej, zanim złożymy wniosek o udzielenie kredytu bądź pożyczki prywatnej. Trzeba bowiem pamiętać, że wiele instytucji weryfikuje przeszłość finansową potencjalnych klientów właśnie za pośrednictwem rejestrów BIK, KRD czy ERIF. Jeśli w takich bazach znajdą się informacje o naszych niespłaconych zobowiązaniach, bank lub instytucja udzielająca pożyczek prywatnych może odrzucić wniosek o dofinansowanie, a tym samym obniżyć nasz scoring w innych instytucjach pożyczkowych.

Jeśli Twoja firma potrzebuje pożyczki oddłużeniowej, pożyczki inwestycyjnej lub specjalnego finansowania startupow, a wiesz, że Twoja historia w biurach informacji gospodarczej może zadziałać na niekorzyść, nie czekaj i zgłoś się do nas. Pomagamy klientom, którzy z różnych przyczyn nie mogą uzyskać finansowania z banku. Dzięki naszemu wsparciu możesz szybko zażegnać swoje problemy finansowe.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,