Optymalizacja kosztów firmy

20 maja 2018

Wysokie, często przekraczające możliwości finansowe, koszty prowadzenia działalności są jednym z największych problemów przedsiębiorców. Firmowe wydatki można jednak obniżyć, stosując się do kilku zaleceń optymalizacji. Jakim kosztom warto przyjrzeć się, chcąc zredukować comiesięczne obciążenia przedsiębiorstwa?

Celem optymalizacji jest opracowanie strategii, która przy mniejszych nakładach finansowych pozwoli firmie funkcjonować równie efektywnie, albo i jeszcze wydajniej niż przed jej wdrożeniem. Może się ona opierać na różnych działaniach, jednak zawsze powinna uwzględniać specyfikę i potrzeby danego przedsiębiorstwa.

Obniżenie kosztów zatrudnienia? Niekoniecznie

Dzisiejszy rynek pracy pokazuje, że na dobre nastała era pracownika. Najlepsi specjaliści mogą wybierać spośród najlepszych ofert, które gwarantują im korzystne warunki zatrudnienia. Dlatego czasem optymalizacja kosztów, dzięki umowom cywilnoprawnym nie wychodzi pracodawcom na dobre. Taki model biznesowy przyczynia się do dużej rotacji pracowników, a co za tym idzie, często również do spadku wydajności zespołu.

Istnieje jednak inne rozwiązanie optymalizacyjne. Nierzadko korzystną metodą okazuje się outsourcing usług – ma to miejsce zwłaszcza w przypadkach, gdy zakres obowiązków danego stanowiska nie obejmuje całego etatu.

Koszty bieżącego funkcjonowania przedsiębiorstwa

Jednym z najważniejszych elementów obniżenia kosztów firmy okazuje się optymalizacja bieżących wydatków związanych z codziennym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Mowa w tym miejscu o opłatach telekomunikacyjnych, kosztach administracyjnych i materiałów biurowych, opłatach za prąd i kosztach druku. W niektórych przypadkach, by obniżyć tego rodzaju opłaty wystarczy jedynie wsparcie dobrego konsultanta obecnego usługodawcy. Czasem jednak warto sprawdzić, jakie ceny proponuje konkurencja.

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że sam fakt, że korzystamy z usług danych dostawców od wielu lat, nie oznacza wcale, że ich wsparcie stanowi dla firmy najlepsze rozwiązanie. Warto co pewien czas przeanalizować warunki usług księgowych, bankowych czy IT. Może się okazać, że konkurencyjne firmy zaproponują o wiele lepsze ceny w ramach oferty o podobnym zakresie.

Ważne ponadto jest, by zwiększać świadomość pracowników na temat istoty oszczędności energii elektrycznej. Gaszenie światła, czy wyłączanie komputerów na czas nieobecności w biurze to proste czynności, które przyczyniają się nie tylko do obniżenia kosztów przedsiębiorstwa, ale również działają na rzecz dobra środowiska.

Koszt wynajmu biura

Opłaty za wynajem biura zwykle stanowią jeden z największych kosztów firmy. Dlatego warto stawiać na mądre planowanie przestrzeni pracy – imponujące powierzchnie, teoretycznie zapewniające pracownikom poczucie swobody, nie zawsze okazują się koniecznością. W przypadkach niektórych przedsiębiorstw biuro o mniejszej powierzchni może znacznie obniżyć comiesięczne koszty, bez negatywnego wpływu na komfort pracy.

Co więcej, część firm doskonale radzi sobie bez przywiązywania pracowników do biurek. Takie przedsiębiorstwa mogą działać w ramach coworkingów, sprawdzających się zwłaszcza jako model pracy dla startupów.

Optymalizacja oprogramowania do pracy

W niektórych firmach pracownicy do codziennych zadań wykorzystują szereg programów. Czasem warto zweryfikować, czy ten szeroki zestaw narzędzi ma rzeczywiście rację bytu. Bywa tak, że mnogość programów, zamiast usprawniać pracę biura, w rzeczywistości komplikuje jego funkcjonowanie i spowalnia niektóre kluczowe czynności. Nie oznacza to jednak wcale, że należy rezygnować z narzędzi, które realnie pomagają pracownikom. Trzeba jedynie wyeliminować te generujące koszty, a nieprzyczyniające się do wzrostu efektywności zespołu.

Chociaż istnieje wiele sposobów na optymalizację kosztów firmy, często same oszczędności okazują się niewystarczające, by zbudować poduszkę finansową i zapewnić środki potrzebne do inwestycji w rozwój przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji warto poszukać zewnętrznego dofinansowania dla firm.

CFH oferuje m.in. pożyczki oddłużeniowe, finansowanie startupów, kredyty inwestycyjne bez BIK. Zgłoś się do nas, jeśli interesuje Cię dofinansowanie na rozwój firmy, albo potrzebujesz pomocy dla zadłużonych.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,