Opłaty administracyjne związane z pożyczkami prywatnymi

27 października 2018

W niektórych przypadkach zaciągnięcie pożyczki prywatnej wiąże się nie tylko z koniecznością spłaty kapitału i oprocentowania, ale również z obowiązkiem uiszczenia opłat administracyjnych. Niestety pewna grupa klientów w momencie podpisania umowy nie przywiązuje do nich wystarczającej uwagi. W takiej sytuacji koszty związane z udzieleniem finansowania mogą niemiło zaskoczyć.

W niedalekiej przeszłości jedną z popularnych opłat administracyjnych była tzw. opłata przygotowawcza. Jej wysokość zależała od decyzji pożyczkobiorców, którzy mogli praktycznie dowolnie windować ją w górę. Kres takim procederom położyło wprowadzenie ustawy antylichwiarskiej w 2016 roku. Dzisiaj opłaty administracyjne osiągają o wiele niższy pułap, a w przypadkach wielu firm udzielających pożyczek prywatnych w ogóle nie obowiązują.

Czym są opłaty administracyjne?

Zgodnie z teorią wszelkiego rodzaju opłaty administracyjne pożyczek prywatnych wynikają z obsługi udzielenia finansowania. De facto każda wykonywana w trakcie umowy czynność związana z obsługą pożyczki może obarczyć pożyczkobiorcę kosztami. Warto przy tym wspomnieć, że tego rodzaju opłaty często mają charakter cykliczny i doliczane są do każdej raty zobowiązania. Ważnym czynnikiem, który rzutuje na wysokość opłat administracyjnych, jest kwota udzielonej pożyczki. W praktyce większość firm w przypadku niewysokich pożyczek rezygnuje z ich naliczania. Chociaż nie jest to regułą, istnieją także podmioty, które nawet wysokie finansowania udzielają bez opłat administracyjnych.

Zasadność opłat administracyjnych budzi kontrowersje i dzisiaj coraz więcej instytucji pozabankowych decyduje się ograniczać koszty związane z udzieleniem pożyczek prywatnych. Niemniej jednak warto zauważyć, że obsługa finansowania rzeczywiście wymaga pracy ze strony danej instytucji.

CFH oferuje prywatne pożyczki dla firm na atrakcyjnych warunkach. Jeśli interesują Cię pożyczki inwestycyjne, finansowanie startupów bądź pożyczki na oddłużanie – zgłoś się do nas.

Najnowsze wpisy

Jak sprawdzić swoją historię w BIK?

5 listopada 2018

Z bazy BIK mogą korzystać nie tylko pożyczkodawcy, ale również osoby prywatne i przedsiębiorstwa, poszukujące dofinansowania dla firm. Świadomość tego, co mówią na nasz temat biura informacji gospodarczej, może pomóc

Lista Ostrzeżeń Publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

4 listopada 2018

Klienci, którzy planują zaciągnąć pożyczkę prywatną, często mają obawy, że upatrzona przez nich instytucja jest w rzeczywistości fikcyjną firmą-krzak. Konsekwencje nawiązania współpracy z takim podmiotem mogą przecież słono kosztować. Na