Wszystko o BIK i KRD – w jaki sposób można skorzystać z tych baz?

7 maja 2018

Biuro Informacji Kredytowej i Krajowy Rejestr Dłużników to największe bazy danych, pozwalające zweryfikować wiarygodność kredytową potencjalnych kredytobiorców. Jak działają te bazy i w jaki sposób mogą z nich korzystać firmy i osoby prywatne?

Biuro Informacji Kredytowej – BIK

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją, zbierającą dane na temat historii kredytowej klientów banków, firm pożyczkowych i SKOKów. Wielu pożyczkodawców, korzysta z BIK, by ustalić, czy osoba lub firma składająca wniosek o kredyt, nie jest przypadkiem kredytobiorcą, który nie wywiązał się ze swoich zobowiązań. Za pośrednictwem BIK można również uzyskać informacje na temat wiarygodności kredytowej osoby lub firmy wnioskującej o pożyczkę, czyli sprawdzić jej scoring.

BIK może nie tylko zaszkodzić, ale również pomóc

Wielu klientów ubiegających się o pożyczkę gotówkową czy kredyt dla firm, obawia się, że weryfikacja w bazie BIK może pokrzyżować ich plany. W praktyce jednak BIK może przyczynić się do tego, że szybko uzyskamy pozytywną decyzję od banku, parabanku czy innej instytucji finansowej. Większość danych w bazie to informacje pozytywne, poświadczające terminowość spłat i potwierdzające, że kredytobiorcy są wiarygodnymi klientami. W takich przypadkach wiele instytucji, udzielających pożyczek dla firm czy konsumentów szybciej i chętniej akceptuje wnioski o kredyt.

Jak sprawdzić swoją historię w BIK przed wnioskowaniem o pożyczkę prywatną lub bankową?

Ubiegając się o kredyt lub pożyczkę prywatną, dobrze jest wiedzieć, na czym się stoi. Każdy z nas ma możliwość sprawdzenia, co mówi o nas lub o naszej firmie baza BIK – warto zrobić to przed tym, nim uczyni to bank. Jeśli, kiedyś przeoczyłeś jakąś płatność, możesz w porę ją uregulować tak, by w momencie składania wnioski mieć czystą historię. BIK daje również możliwość zastrzeżenia dowodu, co może okazać się ratunkiem w sytuacji, kiedy dokumenty zostaną skradzione.

Aby skorzystać z BIK, należy wejść na stronę nowekonto.bik.pl i się zarejestrować. Standardowy raport BIK jest darmowy, jednak można również skorzystać z płatnych rozbudowanych pakietów.

Krajowy Rejestr Długów – KRD

Krajowy Rejestr Długów jest instytucją, specjalizującą się w przechowywaniu i przekazywaniu informacji i danych gospodarczych. Tego rodzaju informacje dotyczą zarówno zadłużeń, jak i terminowych spłat. Podobnie jak w BIK, można tam znaleźć dane na temat osób prywatnych, ale również przedsiębiorstw.

Aby informacja o nieterminowych spłatach trafiła do bazy KRD, termin płatności musi zostać przekroczony o minimum 90 dni, przy czym po minimum 60 dniach wierzyciel musi wysłać dłużnikowi pisemne wezwanie do zapłaty. Minimalna kwota zadłużenia w KRD dla osób fizycznych to 200 zł, a w przypadku firm 500 zł.

Korzystanie z bazy KRD jest równie mało skomplikowane, jak i z bazy BIK. W KRD można zweryfikować informacje na swój temat, a także dane dotyczące wskazanego klienta. Co więcej, z pomocą bazy w szybki sposób można sprawdzić, czy ktoś inny poszukiwał informacji na nasz temat.

Pożyczka pozabankowa bez BIK i KRD

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo nie ma nieskazitelnie czystej historii w bazach BIK i KRD, a potrzebujesz dofinansowania dla firmy, nie załamuj rąk. Mamy dobrą wiadomość – możesz skorzystać z wiarygodnej oferty pożyczki pozabankowej bez BIK i KRD.

Pożyczki prywatne stanowią korzystną propozycję dla przedsiębiorstw, które nie mają szans na skorzystanie z kredytu bankowego na standardowych zasadach. Warto przy tym podkreślić, że dofinansowane dla firm z instytucji pozabankowych może zostać przeznaczone na różne cele, w zależności od potrzeb klienta.

Jeśli interesują Cię pożyczki oddłużeniowe, kredyt inwestycyjny, bądź finansowanie startupów, zgłoś się do nas.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,