Kredyty i pożyczki dla firm – co proponują banki i instytucje pozabankowe?

11 stycznia 2019

Przedsiębiorstwa potrzebują dofinansowań dla firm na wszystkich etapach działalności. W zależności od potrzeb i możliwości instytucje finansowe proponują różne oferty, a wybór pośród nich może przysporzyć początkującym klientom nieoczekiwanych trudności. Podpowiadamy, czym różni się kredyt obrotowy od inwestycyjnego, a czym linia kredytowa od kredytu w rachunku bieżącym.

Kredyty i pożyczki inwestycyjne

Zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe proponują rozbudowane oferty pożyczek inwestycyjnych. Zawsze udzielane są one na konkretne cele, których realizacja ma przyczynić się do pomnożenia kapitału przedsiębiorstwa będącego pożyczkobiorcą. Typowymi inwestycjami, w ramach których można ubiegać się o wsparcie w postaci pożyczki inwestycyjnej, są zakupy nieruchomości, budowa nowej lub remont dotychczasowej siedziby, zakup maszyn, sprzętu, oprogramowań, licencji, a także zakup udziałów w spółkach. Warto podkreślić, że cel inwestycji powinna jasno określać umowa udzielenia pożyczki inwestycyjnej – zarówno wtedy, gdy pożyczkodawcą jest bank, jak i wtedy gdy jest nim instytucja pozabankowa.

Kredyt obrotowy

O udzielenie kredytu obrotowego firmy wnioskują zwykle po to, by wesprzeć swoją bieżącą działalność – na przykład w przypadkach zachwiania płynności finansowej. Ponadto często wykorzystuje się go jako finansowanie na spłatę pilnych zobowiązań – zaległości w urzędach skarbowych czy wypłat dla podwykonawców.

Kredyt w rachunku bieżącym

Banki udzielają kredytów w rachunku bieżącym klientom, korzystającym z ich usług przez minimum kilka miesięcy. Taki rodzaj dofinansowania dla firm ma charakter krótkoterminowy, a po jego spłacie można wnioskować o jego udzielenie kolejny raz. Zwykle przedsiębiorstwa ubiegają się o kredyty w rachunku bieżącym, by podobnie jak w przypadku kredytów obrotowych, pokryć koszty związane z aktualną działalnością. Ich ważnym atutem jest wygodna, gdyż kredyty w rachunku bieżącym spłacane są automatycznie w momencie, kiedy pojawią się środki na koncie kredytobiorcy.

Linia kredytowa

Linia kredytowa jest elastycznym rodzajem dofinansowania dla firm, które daje możliwość dowolnego wykorzystywania środków w maksymalnej wysokości i w czasie określonym w umowie kredytowej. W odróżnieniu od kredytu w rachunku bieżącym, dla linii kredytowej zostaje utworzone oddzielne konto, na które należy przelewać środki na spłatę zobowiązania.

Prywatna pożyczka dla firm zamiast kredytu

Pozyskanie dofinansowania dla firmy w postaci kredytu wymaga przedstawienia odpowiedniej zdolności kredytowej, co sprawia, że dla wielu przedsiębiorstw takie wsparcie okazuje się nieosiągalne. Na szczęście istnieje alternatywa w postaci pożyczek dla firm udzielanych przez instytucje pozabankowe.

Chcesz poznać bezpieczną ofertę pożyczek pozabankowych bez weryfikacji w BIK? Dowiedz się, co proponuje CFH.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,