Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych – kto i za co może do niego trafić?

26 lipca 2018

Z Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych mogą skorzystać wszyscy zainteresowani, którzy chcą sprawdzić wiarygodność swojego klienta lub partnera biznesowego. Baza ta przeznaczona jest nawet dla konsumentów, w celu weryfikacji wypłacalności konkretnych osób czy podmiotów. W przypadku osób prywatnych wystarczy imię, nazwisko oraz PESEL użytkownika, by w kilka chwil przekonać się, czy nie ma on poważnych problemów finansowych.

Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych funkcjonuje od 20 sierpnia 1997 roku, działając przede wszystkim na mocy ustawy o KRS. Baza ta ma charakter elektroniczny, a w ramach cyfryzacji usług publicznych można korzystać z niej drogą online.

W jakim celu można skorzystać z Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych?

Takie bazy, jak KRDN znajdują co najmniej kilka zastosowań w biznesie i w kwestiach finansowych. Dzięki nim odzyskiwanie zaległych należności może stać się o wiele prostsze. Dlaczego? Groźba wpisu dłużnika do rejestru KRDN będzie skutkować jego wykluczeniem z obrotu gospodarczego. Ponadto taki podmiot czy osoba nie będą mogły korzystać z usług telekomunikacyjnych, kredytów bankowych, a nawet z niektórych pożyczek prywatnych.

Tak, jak zostało wspomniane powyżej, Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych stanowi również dużą pomoc w weryfikacji przedsiębiorstw i osób. Przy użyciu bazy można w dużej mierze wyeliminować niebezpieczne transakcje i podpisywanie trefnych umów. By sprawdzić wiarygodność osób i przedsiębiorstw wystarczą jedynie ich podstawowe dane i uiszczenie opłaty, wynoszącej ok. 40 zł. Warto ponadto wspomnieć, że wpisy do KRDN znajdują zastosowanie w kwestiach prawnych, jako dowody w sprawach karnych i cywilnych.

Przyczyny wpisu do Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych

Firmy i osoby prywatne mogą trafić do KRDN na mocy wyroku sądowego lub po prostu na wniosek wierzyciela. Istnieje kilka sytuacji, które zawsze skutkują wpisem do tego rejestru. Pierwszą z nich jest ogłoszenie upadłości przez osobę fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą. Takie same konsekwencje poniesie ona nawet wtedy, gdy sąd oddali jej wniosek o upadłość, z powodu braku funduszy na opłatę kosztów postępowania upadłościowego. Kolejnym przypadkiem jest sytuacja, kiedy wspólnicy odpowiadają całym swoim majątkiem za zobowiązania przedsiębiorstwa. Podobnie, jak w przypadku działalności gospodarczej, będą widnieć we wpisie, nawet jeśli wniosek o upadłość zostanie oddalony, bo zabraknie pieniędzy na opłatę kosztów postępowania. Wpis do KRDN może być ponadto konsekwencją wezwania dłużnika do ujawniania majątku. Jest to również typowa procedura w sytuacji, kiedy sąd ogranicza dłużnikowi prawo do prowadzenia działalności gospodarczej, zakazuje mu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta bądź pełnomocnika w spółkach handlowych. Procedura wpisu dotyczy również osób, których zaległości alimentacyjne przekraczają 6 miesięcy.

Do rejestru KRDN można trafić na wniosek wierzyciela, który posiada tytuł wykonawczy, w tym również na wniosek ZUS-u, jeśli przekroczenie terminu po wezwaniu do zapłaty wynosi więcej niż 30 dni.

Wykreślenie danych z Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych

Wykreślenie dłużnika z KRDN może odbyć się w dwojaki sposób – z urzędu lub na wniosek samego zainteresowanego, ale tylko jeśli jego wierzytelności zostały uregulowane. Co więcej, wpisy z KRDN z powodu przedawnienia ulegają wykasowaniu po 10 latach.

Pomoc dla zadłużonych w postaci pożyczek prywatnych bez baz bigów

Niezależnie od tego, ilu pracowników zatrudnia dana firma, ile lat funkcjonuje na rynku i jak wysokie są jej obroty, zawsze może przydarzyć się jej potknięcie. Na szczęście przedsiębiorstwa mogą szukać pomocy dla zadłużonych nie tylko w ofertach banków, ale również pośród pożyczek prywatnych. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla tych podmiotów, które nie mają pozytywnych historii w takich bazach jak BIK czy KRD. Niektóre instytucje pozabankowe nie sprawdzają bowiem przeszłości finansowej w bigach ani nie wymagają zdolności kredytowej w takiej postaci, jakiej oczekują banki.

Jedną z ofert pożyczek pozabankowych bez weryfikacji w bazach proponuje nasza firma. Jeśli potrzebujesz pożyczek oddłużeniowych, czekamy na Twój kontakt.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,