Inwestycyjny czy obrotowy? Wybierz najlepszy wariant kredytu dla swojej firmy

7 maja 2018

Jedną z najprostszych metod pozyskania dofinansowania dla firmy jest oczywiście zaciągnięcie kredytu w banku. Pośród różnorodnej oferty banków, warto wybrać produkt, który będzie najlepiej dostosowany do potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa.

Krótko, średnio czy długoterminowy kredyt dla firm?

Warunki proponowane przez banki w dużej mierze zależą od tego, na jaki okres planujemy zaciągnąć kredyt dla firmy. Wyróżnia się kredyty krótkoterminowe, średnioterminowe oraz długoterminowe. Te pierwsze przewidują termin spłaty maksymalnie do roku, pośrednie między rokiem a trzema latami, a długoterminowe powyżej trzech lat.

Pożyczki inwestycyjne

Kredyt inwestycyjny dla firm udzielany jest klientom na konkretny cel, który w przyszłości ma doprowadzić do pomnożenia kapitału przedsiębiorstwa. Ten cel zwykle zostaje wyraźnie ujęty w umowie kredytowej. Przykładami takich przedsięwzięć będą chociażby nabycie nieruchomości, bądź budowa lub remont. Jako inne rodzaje inwestycji można wskazać zakup maszyn, sprzętu, oprogramowania na potrzeby firmy, a także licencji, akcji lub udziałów w spółce. Kredyty inwestycyjne dla firm mają zwykle charakter średnioterminowy lub długoterminowy – przyznawana są na okres od roku do nawet kilkudziesięciu lat. Korzystając z tego rodzaju dofinansowania dla firmy, należy liczyć się z tym, że bank zweryfikuje, czy środki zostały przeznaczone na wskazany w umowie cel.

Kredyt obrotowy dla firm

Udzielenie kredytu obrotowego zwykle ma na celu wsparcie bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Taka pomoc przydaje się, kiedy firma chwilowo straci płynność lub zwiększą się jej koszty. Kredyt obrotowy dla firm może być przeznaczony na spłatę zobowiązań – regulacje zaległości w urzędach, wypłatę wynagrodzeń czy też opłaty czynszowe. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie kredytu obrotowego z odnawialnym – w takiej sytuacji, można korzystać z niego wielokrotnie, za każdym razem, kiedy zajdzie taka potrzeba. Średnie oprocentowanie kredytów obrotowych dla firm mieści się w przedziale od 3 do 10%.

Limit debetowy, czyli kredyt w rachunku bieżącym

Kredyt w rachunku bieżącym ma zazwyczaj formę krótkoterminową i udzielany jest przedsiębiorstwom, będącym klientami banku od minimum kilku miesięcy. W razie potrzeby, z takiej formy dofinansowania dla firmy można skorzystać wielokrotnie. Podobnie jak kredyt obrotowy stanowi skuteczne wsparcie odciążające z chwilowych zbyt wysokich kosztów, prowadzących do zachwiania płynności. Kredyt w rachunku bieżącym spłacany jest automatycznie, kiedy na koncie pojawią się nowe środki. Dużym atutem tego typu usługi jest możliwość spłaty odsetek jedynie od wykorzystanych środków.

Dofinansowanie firmy, dzięki linii kredytowej

Przyznanie firmie linii kredytowej daje jej możliwość wykorzystywania środków do określonej wysokości i w czasie określonym w umowie zawartej z bankiem. W praktyce tego rodzaju usługa przypomina kredyt w rachunku bieżącym, zwykle podobne też jest jej przeznaczenie – obsługa bieżących zobowiązań. Niemniej jednak dla linii kredytowej zostaje utworzony oddzielny rachunek i żeby spłacić zaległości, należy przelać należności na wskazane konto.

Kredyt preferencyjny

Kredyt preferencyjny udzielany jest wraz z dofinansowaniem od państwa. Dotyczy on jedynie wąskiej grupy kredytobiorców. Różnice pomiędzy standardowymi warunkami banku a ulgowymi, zaproponowanymi w ramach tego rodzaju pożyczki, pokrywa państwo.

Ekstra rozwiązanie: pożyczki pozabankowe bez BIK

Korzystne propozycje dofinansowania dla firm nie kończą się na ofertach banków. Co więcej, dla wielu przedsiębiorstw wsparcie w postaci kredytu okazuje się nieosiągalne, z powodu braku odpowiedniej zdolności. Poszukując optymalnej drogi pozyskania kapitału, warto wziąć pod uwagę możliwość finansowania firm z pomocą pożyczek pozabankowych bez BIK i bez zaświadczeń.

W CFH możesz skorzystać z kredytu dla firm na okres nawet 5 lat, ponosząc przy tym bardzo niskie koszty w skali miesiąca. Udzielamy wsparcia firmom, bez względu na ich wielkość, nie pomijamy start-upów ani zadłużonych przedsiębiorstw. Jeśli chcesz poznać szczegóły naszej oferty, skorzystaj z zakładki „Kontakt”.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,