Instytucja pożyczkowa a parabank?

27 września 2018

Bank, instytucja pożyczkowa, a parabank – czym różnią się tego rodzaju podmioty? W których z nich szukać optymalnych ofert kredytów i pożyczek prywatnych?

Banki

Działalność banków, opierającą się m.in. o udzielanie kredytów i przyjmowanie depozytów, ściśle reguluje prawo bankowe. Tego rodzaju instytucje potrzebują do swojego funkcjonowania odpowiednich zezwoleń.

Dzisiaj banki nie są już jedynymi placówkami, w których można ubiegać się o dofinansowanie dla firm czy pożyczkę konsumencką. Dla klientów jest to z pewnością dobra informacja, ponieważ uzyskanie finansowania z banku nie jest łatwe. Wiąże się ono z koniecznością wykazania odpowiedniej zdolności kredytowej, co dla niektórych klientów jest niestety niemożliwe. Dla takich osób powstają coraz to nowe oferty instytucji finansowych i parabanków.

Parabanki

Czym dokładnie są parabanki? Niestety problemem jest niewystarczające doprecyzowanie charakteru ich działalności w polskich przepisach, które nie podają ich jednoznacznej definicji. Za to branżowa literatura najszerzej mianem parabanków określa wszystkie instytucje finansowe o ofertach zbliżonych do banków. Tego rodzaju instytucje udzielają pożyczek i przyjmują od klientów depozyty. Niemniej jednak ich funkcjonowanie nie jest regulowane przez prawo bankowe. Oznacza to, że nie podlegają w takim samym stopniu jak banki nadzorowi finansowemu ani systemowi gwarancji depozytu. Warto jednak przypomnieć, że uniknięcia nawiązania współpracy z nieuczciwym parabankiem pomaga Lista Ostrzeżeń Publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Ponadto pamiętajmy, że instytucje parabankowe, podobnie jak banki i firmy pożyczkowe, obowiązuje ustawa o kredycie konsumenckim.

Instytucje pożyczkowe

W odróżnieniu od parabanków instytucje pożyczkowe mogą charakterem oferty wyraźnie odbiegać od standardów banków. Każda firma pożyczkowa proponująca pożyczki prywatne podlega wymogom działalności zgodnej z przepisami ustawy o kredycie konsumenckim, co wiąże się z większą dozą bezpieczeństwa dla klientów. Zgodnie ze wspomnianą ustawą instytucje pożyczkowe nie mogą naliczać wyższych odsetek niż czterokrotność stopy kredytu lombardowego i co ważne – w materiałach reklamowych zobowiązane są do podawania informacji o wysokości RRSO (więcej na ten temat przeczytacie tutaj).

W kontekście pożyczek różnice pomiędzy instytucją pożyczkową a parabankiem nie są znaczące. Bardzo często pojęcia te stosuje się zamiennie jako synonimy. Niemniej jednak określenie parabank nierzadko przywołuje negatywne skojarzenia. Warto jednak podkreślić, że wnikliwie analizując umowę i warunki udzielenia pożyczki można znaleźć uczciwe oferty, które pomogą uzupełnić braki w budżecie, nie niosąc przy tym ryzyka, że spłata przerośnie nasze możliwości.

Jeśli poszukujesz pożyczek prywatnych dla firm na dogodnych warunkach, zapoznaj się z ofertą CFH.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,