Gwałtowny rozwój firmy – kilka przeszkód, których możesz się spodziewać

26 czerwca 2018

Miażdżącą większością polskich przedsiębiorstw (ponad 82%) są mikro firmy i podmioty z sektora MŚP. To właśnie one wypracowują ponad połowę PKB Polski. Niestety nieduże przedsiębiorstwa mają do pokonania wiele przeszkód – nawet ich szybki rozwój niesie ze sobą dodatkowe przeciwności. Na co powinny się przygotować, chcąc podbić rynek?

Problemy organizacyjne, procesy, procedury

Szybko rozwijające się firmy borykają się z trudnościami związanymi z nadmiarem informacji, które należy przetworzyć, by skutecznie realizować poszczególne projekty. Przykładem mogą być kwestie administracyjne, w tym przetwarzanie dokumentów (np. faktury i umowy), kwestie związane z kadrami, negocjowanie warunków z wykonawcami czy też dostawcami, a także informacje związane z dostarczeniem produktu lub usługi. Aby tego rodzaju czynności nie paraliżowały pracy całej firmy, nie wystarczy jedynie zespół złożony z kompetentnych specjalistów. Potrzebny jest również system, który określi, jak postępować, by prawidłowo wykonać dane zadanie.

Realia pokazują, że młodym przedsiębiorstwom zwykle brakuje gotowych rozwiązań dla nowych zadań, które wcześniej w firmie nie miały miejsca – w takich sytuacjach nowe metody wymyśla się na bieżąco. Jednak o ile zwykle rozwiązują one aktualne problemy, niekoniecznie okazują się optymalnymi. Co więcej, spontaniczne recepty na pojawiające się znienacka przeszkody uzależnione są od pracowników, którzy w danym momencie je opracowali. Tym samym trudno zaliczyć je jako elementy know-how firmy, gdyż w przyszłości inni pracownicy niekoniecznie będą mogli je wykorzystać. Dlatego przy okazji każdego nowego wyzwania, należy opracowywać oficjalne modele działania, czyli procedury, która będą służyć całej firmie. Mogą dotyczyć one takich elementów jak sposób wyceniania zleceń, forma przygotowania nowej oferty, procesy windykacji, przygotowanie do kluczowych spotkań, czy też procedury wdrażania nowych pracowników.

Niedociągnięcia czasowe

Jednym z charakterystycznych wyzwań, które towarzyszą firmom na intensywnych etapach rozwoju, jest niedostosowanie organizacyjne firmy do szybkiego tempa pozyskiwaniu nowych zleceń. Doprowadza to do tzw. przepalania leadów, czyli do opóźnień w finalizacji sprzedaży. W efekcie niesie to ze sobą zagrożenie w postaci niezadowolenia ze strony klientów i spadku ich zaangażowania w proces zakupu usługi bądź produktu.

Problemy z delegowaniem obowiązków

W szybko rozwijających się firmach, gdzie po zatrudnianiu coraz to kolejnych pracowników, powoli tworzy się struktura organizacyjna, z powodu natłoku zadań i niedoborów w zespole, zdarza się, że kilka osób ma zbliżone do siebie zakresy obowiązków lub nie są one jasno określone. Może doprowadzić to do trudności w egzekwowaniu przez przełożonego zadowalających efektów pracy. Brakuje bowiem wyznaczenia osób, które od początku do końca są odpowiedzialne za wykonanie konkretnego zadania.

Problemy z płynnością

Rozbudowujące się przedsiębiorstwo ma zwykle ogrom wydatków. Choć taka firma sukcesywnie zwiększa swoje obroty, paradoksalnie koszty mogą przekraczać regularne wpływy na konto. Nieraz dodatkowym problemem okazują się opóźnienia płatności ze strony klientów, a stąd już krótka droga do zatoru finansowego. Tym samym gwałtownie rozwijające się przedsiębiorstwo może mieć również problem z wywiązaniem się z własnych zobowiązań finansowych. W takiej sytuacji ratunkiem będzie pozyskanie zewnętrznego finansowania dla firm. Oprócz kredytów bankowych na uwagę zasługują prywatne pożyczki – inwestycyjne i oddłużeniowe.

Na koniec warto podkreślić, że gwałtowny rozwój firmy nie zawsze idzie w parze z jej stabilnością. Czasem, by ugruntować jej pozycję, potrzebne są nowe inwestycje. CFH oferuje prywatne pożyczki inwestycyjne, które mogą okazać się nieocenioną pomocą na każdym etapie rozkwitu przedsiębiorstwa.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości pozyskania pożyczki dla firm? Możesz uzyskać ją online, kontaktując się z nami przez formularz. Zapraszamy!

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,