Czym są obligacje korporacyjne i czemu zyskują one na popularności wśród inwestorów?

20 grudnia 2018

Stopy procentowe lokat bankowych i kont oszczędnościowych oferują średnio 1,6% w skali roku. Jeżeli weźmiemy pod uwagę inflację, która wynosi 2%, szybko przekonamy się, że tego typu inwestycje nie przynoszą żadnych zysków, a nawet przynoszą realne straty. Z tego powodu inwestorzy poszukują alternatyw, które umożliwią im pomnożenie pieniędzy, nawet jeżeli wiązać będzie się to z ryzykiem.

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie akcjami, jak i obligacjami korporacyjnymi. Zarówno Akcje, jak i Obligacje są papierami wartościowymi, które są związane z pewną dozą ryzyka, dlatego oferują one wyższą stopę zwrotu od bardziej tradycyjnych inwestycji takich jak na przykład lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. Akcje charakteryzują się dużym ryzykiem, a ich wykupienie może oznaczać duży zysk, bądź dużą stratę, dlatego inwestowanie w nie powinno być poparte dużym doświadczeniem. Z kolei Obligacje korporacyjne wiążą się z mniejszym ryzykiem niż akcje, oferując jednocześnie znacznie atrakcyjniejszy zysk, niż oferują bankowe produkty o zagwarantowanym zysku.

Czym różnią się Akcje spółki od obligacji korporacyjnych?

Obligacja korporacyjna jest emitowana przez spółkę w celu zdobycia kapitału. W momencie zakupienia obligacji przez inwestora, emitent (czyli spółka, która wypuściła obligację) staje się jego dłużnikiem. W gruncie rzeczy Obligacja jest pożyczką uregulowaną ustawą. Z kolei nabywając akcję spółki, stajemy się jej akcjonariuszami, bądź udziałowcami. Obligacje nie dają inwestorowi żadnych uprawnień względem emitenta. Wykupując obligację korporacyjną udzielamy jedynie pożyczki danej spółce i zakup ten nie upoważnia nas do współwłasności, czy też dywidendy.

Jak oprocentowane są obligacje korporacyjne?

Obligacje korporacyjne mogą być oprocentowane bardzo różnie w zależności emitenta. Stopa zwrotu może wynosić od 4%, aż do 20%, i jak można się domyślać, różnią się one również stopniem ryzyka. Stabilne i silne marki nie będą nieść ze sobą takiego ryzyka inwestycji, jak te, które dopiero wkroczyły na rynek.

Obligacje korporacyjne mogą posiadać oprocentowanie stałe, bądź zmienne. Oprocentowanie stałe oferuje z góry ustaloną stopę zwrotu, która utrzymuje się przez cały okres jej trwania. Z kolei oprocentowanie zmienne obligacji uzależnione jest od wysokości wskaźnika WIBOR 3M lub WIBOR 6M + marża.

Odsetki z obligacji korporacyjnych wypłacane są kwartalnie lub półrocznie, choć zdarzają się również obligacje z miesięczną lub roczną wypłatą.

 

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,