Czym jest BIG?

20 maja 2018

Nieterminowe spłaty zobowiązań mogą nieść ze sobą przykre konsekwencje. Opóźnienia w regulacji zadłużeń często wiążą się z wpisem do rejestru któregoś z biur informacji gospodarczej (BIG). Tymczasem przedsiębiorstwa widniejące w rejestrach BIG miewają nie tylko trudności z pozyskaniem kredytu dla firm, ale również i pożyczek prywatnych.

Skrót BIG określa instytucje, których zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie informacji na temat zadłużeń podmiotów. Rejestry BIG pomagają zweryfikować wiarygodność finansową klientów i partnerów biznesowych. Ustawa, na mocy której działają tego typu instytucje, określa, że biura informacji gospodarczej muszą być prowadzone w formie spółek akcyjnych, o minimalnym kapitale zakładowym 4.000.000 złotych.

Instytucje BIG w Polsce

W Polsce nie funkcjonuje centralna instytucja informacji gospodarczej, tylko kilka podmiotów, które udostępniają informację na temat zadłużeń. Niemniej jednak wszystkie działają pod ścisłym nadzorem Ministerstwa Rozwoju.

Takimi instytucjami są:

  • Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A (BIG InfoMonitor)
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KBIG)
  • Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KRD BIG)
  • Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (Rejestr Dłużników ERIF BIG)
  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej SA (KIDT)

Wszystkie wymienione biura informacji gospodarczej działają samodzielnie, więc każdy z rejestrów poszczególnych BIGów pozostaje niezależny. Oznacza to, że w przypadku zadłużenia dana firma może pojawić się tylko w jednym rejestrze. Dlatego chcąc zebrać pełne informacje na temat klienta czy partnera biznesowego, często nie wystarczy weryfikacja w jednym wybranym biurze.

Kiedy firma może trafić do rejestru BIG?

Jeśli z jakichś powodów dany podmiot nie uiści raty kredytowej lub innego rodzaju należności w odpowiednim terminie, nie oznacza to, że automatycznie trafi do jednego z rejestrów BIG. Wierzyciel może przekazać dane firmy tylko w sytuacji, kiedy zostaną spełnione kluczowe warunki. Najważniejszymi z nich jest kwota zadłużenia oraz czas przekroczenia terminu spłaty należności.

Dla firm minimalna kwota zadłużenia, pozwalająca na wpis do BIG, wynosi 500 zł. Okres przekroczenia terminu spłaty nie może być krótszy niż 60 dni. Przy czym wierzyciel musi minimum 30 dni przed złożeniem wniosku do BIG, wysłać dłużnikowi wezwanie do zapłaty, a także poinformować o wpisie do konkretnej bazy w przypadku niewywiązania się ze spłaty. Co więcej, wierzyciel musi udokumentować istnienie długu, przedstawiając odpowiednią umowę lub fakturę.

Pomoc dla zadłużonych

Wpis do rejestru BIG może przysporzyć przedsiębiorstwu trudności, poprzez zablokowanie pozyskania dofinansowania dla firm. Trzeba bowiem podkreślić, że informacje na temat długów przechowywane są w bazach, dopóki wierzyciel nie zawiadomi o spłacie długu (prawo nakazuje mu to zrobić w ciągu 14 dni od uiszczenia przez dłużnika zaległości).

Na szczęście istnieją instytucje, które oferują pomoc dla zadłużonych. Wpis do rejestru BIG nie przekreśla możliwości uzyskania pożyczki oddłużeniowej, chociażby wtedy, gdy dłużnik może zabezpieczyć kredyt nieruchomością.

CFH24 oferuje pożyczki pod zastaw nieruchomości, nie wymagając od swoich klientów zdolności kredytowej ani czystej historii w BIK. Więcej informacji o pożyczkach CFH24 znajdziecie w zakładce Oferta.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,