Czego można spodziewać się podczas kontroli skarbowej?

22 czerwca 2018

Wizja kontroli skarbowej przeraża wielu przedsiębiorców. Czy rzeczywiście jest czego się obawiać? A może nie taki wilk straszny, jak go malują?

Celem kontroli skarbowej jest weryfikacja, czy przedsiębiorstwo funkcjonuje prawidłowo w myśl prawa podatkowego. Niestety niemal zawsze wiąże się ona z ogromnym stresem ze strony przedsiębiorców – nawet wtedy, gdy nie mają nic do ukrycia.

Kontrola skarbowa w praktyce

Kontrola skarbowa ma za zadanie ustalić, czy dana firma składa prawidłowe deklaracje i czy terminowo wywiązuje się z płatności wobec urzędów. Z drobnym wyjątkiem taka wizyta musi być zapowiedziana w formie pisemnej. Kontrola powinna rozpocząć się w terminie od 7 do 30 dni od doręczenia zawiadomienia. Wcześniejszy termin wymaga zgody przedsiębiorcy, natomiast przekroczenie 30 dni od doręczenia zawiadomienia wiąże się z ponownym wyznaczeniem terminu.

Bywają jednak sytuacje, kiedy urzędnik kontaktuje się z przedsiębiorcą telefonicznie i podczas rozmowy stara się uzyskać zgodę. Jeśli przedsiębiorca jej udzieli, tuż przed czynnościami kontrolnymi musi podpisać dokument, który to poświadcza.

Warto jednak podkreślić, że w sytuacji, kiedy urzędnik kontaktuje się telefonicznie, przedsiębiorca ma prawo domagać się, aby zawiadomienie o czynnościach zostało mu doręczone w formie pisemnej. Tym samym zyskuje oczywiście czas, który pomaga odpowiednio przygotować się do wizyty.

Wymóg zawiadomienia pisemnego i telefonicznego nie obowiązuje w przypadku, jeśli przedsiębiorca jest podejrzany o przestępstwo na tle podatkowym.

Jak się przygotować?

Minimum 7-dniowy czas poprzedzający wyznaczoną kontrolę skarbową, warto dobrze wykorzystać. W tym miejscu mowa nie tylko o skomplementowaniu potrzebnej dokumentacji, ale również o poprawie błędów, które wdarły się w rozliczenia, a także sporządzeniu ewentualnych korekt faktur i deklaracji. Dzięki temu czynności kontrolne mają szanse przebiec o wiele szybciej i sprawniej.

Jakie prawa mają kontrolerzy?

Kontrolerzy mają za zadanie wykluczyć nieprawidłowości w rozliczeniach, a przedsiębiorcy nie mogą im tego utrudniać. W związku z tym urzędnicy muszą mieć dostęp do ksiąg podatkowych, faktur, rachunków, raportów kasy fiskalnej, deklaracji VAT i PIT. W trakcie przeprowadzania kontroli mają prawo sporządzać notatki, a także do własnego użytku kopiować udostępnione im dokumenty. Mogą również poprosić pracowników firmy o wylegitymowanie się. Mają ponadto prawo wstępu na teren całej firmy – w tym również do ewentualnych pomieszczeń mieszkalnych.

Jeśli jakieś kluczowe dokumenty powstały w obcym języku, przedsiębiorca ma obowiązek udostępnić ich tłumaczenie.

Ile trwa kontrola skarbowa?

Czas trwania kontroli uzależniony jest przede wszystkim od wielkości przedsiębiorstwa. W przypadku mikro przedsiębiorstw nie może zająć jednak dłużej niż 12 dni roboczych, natomiast kontrola dużych firm może trwać nawet 48 dni roboczych – w praktyce zwykle urzędnikom wystarcza miesiąc.

Jeśli firma przestrzega przepisów prawa, kontrola skarbowa będzie zwykłą formalnością i nie należy się jej obawiać. Przedsiębiorca powinien czuć się tym pewniej, im bardziej rzetelnie prowadzona jest jego księgowość, na której nie warto oszczędzać.

Potrzebujesz dofinansowania dla firm? Zapoznaj się z naszą ofertą pożyczek prywatnych online. Proponujemy również finansowanie startupów, a także pożyczki oddłużeniowe. Sprawdź szczegóły w zakładce „Oferta”.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,