5 rad, które pomogą Twojej początkującej firmie wypracować zysk

16 maja 2018

Własny, dobrze prosperujący biznes jest marzeniem wielu osób – przede wszystkim ze względu na to, że daje szanse na niezależność finansową i zawodową. Niestety początki prowadzenia własnej działalności zwykle nie są usłane różami. Mało tego – aż 70% startujących firm zamyka się w ciągu pierwszego roku od momentu zarejestrowania w urzędzie. Czy istnieją sposoby, które pomogą wypracować firmom zysk podczas trudnych początków?

Kilka prostych zasad zarządzania finansami nie zagwarantuje spektakularnego sukcesu początkującej firmie, jednak z pewnością podpowie, w jaki sposób zmniejszyć ryzyko niepowodzenia. Prowadzenie własnej firmy wymaga bowiem dobrego planowania, racjonalnego zarządzania budżetem i dużej dozy zdrowego rozsądku. To właśnie on może uchronić przed tym, że firma popadnie w długi, z których nie będzie mogła się wydostać.

1. Planowanie cash-flow

Problemy z przepływami pieniędzy dotyczą aż ponad połowy początkujących firm. Tymczasem można chociaż po części je rozwiązać, przygotowując zestawienie kosztów i przychodów. Taki prosty dokument to jedna ze sprawdzonych metod, by dowiedzieć się, gdzie uciekają firmowe pieniądze. W zestawieniu zobowiązań koniecznie należy ująć również podatki i składki ZUS. Jeśli okaże się, że terminy wpływów i terminy płatności nie pokrywają się, a przez to cash-flow zostaje zachwiany, można rozważyć, którąś ze ścieżek dofinansowania dla firm – na przykład w postaci factoringu czy krótkoterminowego kredytu lub pożyczki prywatnej.

2. Poznanie klientów

To klienci dają firmie pieniądze, więc aby mogła ona funkcjonować, nie może ich zabraknąć. Dlatego oferta firmy musi uwzględniać ich rzeczywiste potrzeby i preferencje. Należy więc bliżej poznać odbiorców swoich produktów lub usług – zrozumieć ich, a najlepiej również wypracować relacje, które dadzą większe szanse na to, że w przyszłości ponownie skorzystają z naszej oferty. Warto również zadbać o to, by firma zbierała rekomendacje od zadowolonych klientów.

3. Budowa poduszki finansowej i inwestycje

Budowanie poduszki finansowej jest ważne dla wszystkich firm, a w szczególności dla tych początkujących. Nie warto odpuszczać pomnażania zapasowego budżetu, nawet wtedy, gdy oszczędności wystarczą na kilka lub kilkanaście miesięcy prowadzenia działalności. Duży bufor bezpieczeństwa daje bowiem możliwość rezygnacji z mało rentownych projektów i trudnych klientów. Co więcej, dobrze jest mieć taką poduszkę już na starcie, kiedy to najtrudniej jest wypracować zysk. Właśnie po to są oferty finansowania startupów. Już od początku trzeba pamiętać również o inwestycjach w biznes. To jedna z dróg prowadzących do zwiększenia sprzedaży, a także poszerzenia i ulepszenia oferty.

4. Określenie motoru sprzedaży

Aby zapewnić firmie większe zyski, trzeba się dowiedzieć, co dokładnie przynosi jej pieniądze. Dlatego warto opracować prostą miarę, pozwalającą określić kondycję finansową firmy i rentowność poszczególnych projektów. Być może część Twojej oferty przynosi przedsiębiorstwu duże zyski, a część pozwala uzyskać środki, które ledwie starczają na pokrycie kosztów. Jeśli uda się znaleźć mocne punkty oferty, łatwiej rozwinąć sprzedaż w korzystnym dla firmy kierunku.

5. Pieniądze na start – finansowanie startupów

Wiele początkujących firm nie musiałoby zamykać swojej działalności, gdyby miały odpowiednie zaplecze finansowe, pozwalające pokryć pierwsze koszty – czyli wspomnianą wyżej poduszkę finansową. Niestety bez niej startupy łatwo wpadają w spiralę długów, z której trudno wyjść nawet wtedy, gdy firma zaczyna już generować zysk. Dlatego myśląc o założeniu własnej działalności, warto rozważyć włożenie w niej oszczędności lub skorzystanie z pomocy w postaci zewnętrznego finansowania startupów.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pożyczek dla firm? Zgłoś się do nas!

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,