Wyzwania małego biznesu – jak pogodzić potrzeby firmy z osobistymi wydatkami

1 czerwca 2018

Wielu początkujących przedsiębiorców boryka się z problemami z płynnością, które koniec końców doprowadzają nawet do takich sytuacji, kiedy brakuje im środków na opłacenie VAT-u i podatku dochodowego. W przypadku działalności gospodarczych trudne położenie dodatkowo komplikuje nieumiejętność rozdzielenia prywatnych potrzeb przedsiębiorcy od finansów firmowych. Jak można poprawić zarządzanie budżetem firmy?

Własny, nawet nieduży biznes jest marzeniem niejednego Polaka – w końcu bycie swoim szefem ma długą listę zalet. Niemniej jednak zarządzanie firmowymi finansami okazuje się nie lada sztuką – zwłaszcza na początkujących przedsiębiorców czyha wiele pułapek. Jedną z nich jest problem z oddzieleniem finansów osobistych od firmowych. Jak temu zaradzić?

1. Konto prywatne a konto firmowe

O ile w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przepisy narzucają założenie rachunku firmowego, o tyle posiadając działalność gospodarczą, można połączyć konto biznesowe z prywatnym. Chociaż prawo tego nie zakazuje, zdecydowanie nie jest to dobrym rozwiązaniem. Osobne prowadzenie rachunku biznesowego i prywatnego pozwala oddzielić szeroką linią finanse domowe od firmowych.

Co prawda konto biznesowe zazwyczaj jest płatne, jednak można znaleźć bardzo korzystne oferty, np. premiujące wykonywanie przelewów do ZUS-u i urzędów skarbowych.

2. Comiesięczna, z góry ustalona pensja

Przedsiębiorcy mają nieraz większe problemy z zarządzaniem własnymi finansami, ponieważ w odróżnieniu od pracowników etatowych, ich wypłaty bywają nieregularne, a ich wysokość nie zawsze jest z góry ustalona. Jeśli finanse firmy na to pozwalają, lepszym rozwiązaniem okazuje się systematyczne wypłacanie wynagrodzenia – jego wysokość jednak nie może być większa, niż pozwalają na to zyski firmy. Trzeba przy tym pamiętać, że działalność musi budować poduszkę finansową, więc wysokość dochodu firmy nie powinna być równa pensji właściciela. Na początku drogi biznesowej wynagrodzenie przedsiębiorcy mus być rozsądne, ale na tyle duże, by pokryć wszystkie potrzeby. Najlepiej wypłacać je raz w miesiącu.

3. PIT i VAT poza dochodami firmy

Dla każdej firmy priorytetem powinno być opłacanie składek i podatków. Trzeba pamiętać, że ich równowartość nie jest dochodem firmy, dlatego warto odkładać je na bieżąco. Taki nawyk eliminuje problemy z niewypłacalnością wobec urzędów w momencie, kiedy zbliża się termin ostatecznej zapłaty.
Brzmi bardzo dobrze w teorii, jednak zasady zasadami, a życie życiem – w praktyce niejedna firma jest zmuszona na bieżąco łatać dziury środkami, które w rzeczywistości nie należą do niej, tylko do urzędów. W takiej sytuacji warto rozważyć zewnętrzne dofinansowanie dla firm – kredyt bądź pożyczkę prywatną.

4. Planowanie budżetu firmowego i prywatnego

Brak planowania budżetu i wydatków to jedna z prostych dróg wiodących do finansowych tarapatów. Dotyczy to zarówno prowadzenia firmy, jak i życia prywatnego.

Każda firma potrzebuje prognozy, która pozwoli oszacować, ile produktów/usług zostanie sprzedanych i jakiego zysku może się spodziewać. Nie obędzie się również bez określenia kosztów i zaplanowania ostatecznych terminów kluczowych płatności. Takie informacje będą miały podwójne znaczenie, jeśli w niedalekiej przyszłości przedsiębiorstwo planuje skorzystać z zewnętrznego finansowania firm. Nawet najkorzystniejsze pożyczki dla firm wymagają przynajmniej bieżącej spłaty odsetek. Dzięki analizie przepływów można oszacować, jakie finansowanie firmy okaże się na miarę jej możliwości.

5. Oszczędności

Na każdym etapie rozwoju firmy powinny budować swoją poduszkę finansową. Większość przedsiębiorstw generuje zmienne dochody – często po okresie zadowalających zysków nadchodzą trudniejsze miesiące, podczas których firmie brakuje dodatkowych środków. Oszczędności pozwalają przetrwać gorszy czas, zyskać stabilność i co istotne dokonywać inwestycji, które przełożą się na jej rozwój, a tym samym większe dochody.

Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorstwo z niewielką poduszką finansową musi rezygnować z wydatków, które nie są koniecznymi kosztami, ale przyczyniają się do poprawy jego funkcjonowania czy wzrostu. Tak naprawdę firma potrzebuje inwestycji na każdym etapie swojej działalności. W przypadku gdy brakuje środków, pomocne są pożyczki inwestycyjne – na przykład CFH.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych ofertach finansowania firm – skontaktuj się z nami.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,