Jak wybrać udzielającą pożyczek instytucję pozabankową?

11 stycznia 2019

Co jakiś czas trafiają do nas doniesienia o oszukanych przez nieuczciwych pożyczkodawców klientach, którzy wpadli w spiralę długów. Choć czarny PR ma się dobrze, to wcale nie oznacza, że nie należy ufać takim instytucjom. By móc bezpiecznie skorzystać z szybkiej pożyczki, wystarczy dobrze sprawdzić pożyczkodawcę. W jaki sposób to zrobić?

Najczęściej firmy, które potrzebują natychmiastowego zastrzyku gotówki, już znalazły się w sytuacji podbramkowej. Presja czasu oślepia czujność i skłania do pochopnych działań. Niestety zbytni pośpiech może przysporzyć nam dodatkowych kłopotów. Z drugiej strony część przedsiębiorców tak bardzo boi się instytucji pozabankowych, że nie decyduje się na szybką pożyczkę, nawet gdy przed firmą pojawia się wielka szansa rozwoju. Niesłusznie, wystarczy zweryfikować pożyczkodawcę.

Rankingi i opinie

Gdy pojawia się debet na koncie lub wręcz przeciwnie wielka szansa rozwoju, warto rozejrzeć się za zaufanym pożyczkodawcą. Najłatwiej skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań, a więc zasugerować się opinią innych pożyczkobiorców. W tym pomogą najróżniejsze fora, grupy w social mediach i inne miejsca, w których użytkownicy zamieszczają swoje opinie. Warto również korzystać z ogólnodostępnych rankingów. Tego typu zestawienia pomogą nam wybrać najlepszą ofertę dopasowaną do naszych potrzeb.  

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim wiarygodny pożyczkodawca musi być firmą posiadającą NIP, REGON i wpis do KRS. Warto również sprawdzić, czy firma działa pod podanym adresem. Pożyczkodawca powinien znajdować się w Rejestrze Firm Pożyczkowych. Skutecznym sposobem weryfikacji jest odwiedzenie strony Komisji Nadzoru Finansowego, na której publikowane są ostrzeżenia przed oszustami.

Gdy już udało nam się wybrać pożyczkodawcę, należy szczegółowo zapoznać się z warunkami umowy. Przede wszystkim powinna nas zainteresować wysokość odsetek, RRSO, a także terminy spłaty czy możliwość wcześniejszego spłacenia pożyczki lub przeciwnie odwleczenia terminu spłaty. Niektórzy pożyczkodawcy chętnie negocjują warunki umowy, dlatego warto przynajmniej spróbować je zmienić na własną korzyść.    

Nasz klient, nasz pan

Z punktu widzenia klienta pocieszający jest fakt, że firm pożyczkowych w ostatnich latach pojawiło się na rynku bardzo wiele, a to oznacza, że by wybić się z ofertą, starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i prześcigają się w coraz to korzystniejszych dla nas warunkach umowy. Z drugiej jednak strony kłopotliwy klient nikomu nie jest na rękę, dlatego musimy pamiętać o tym, że firma pożyczkowa również zechce nas sprawdzić pod kątem wiarygodności finansowej. By otrzymać pożyczkę, powinniśmy się przede wszystkim wykazać pozytywną historią w BIK.

Wzięcie pożyczki to szybki i prosty sposób na podreperowanie budżetu przedsiębiorstwa, z drugiej jednak strony niewłaściwy wybór firmy pożyczkowej może doprowadzić nawet do zamknięcia biznesu. Dlatego tak ważne jest, by dokładnie sprawdzać, u kogo się zadłużamy.  

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,