Wszystko, co warto wiedzieć o kredytach i pożyczkach inwestycyjnych

11 czerwca 2018

Zarówno kredyty, jak i pożyczki inwestycyjne mają szereg zalet. Czego warto się o nich dowiedzieć, nim zdecydujemy się na taką metodę dofinansowania dla firm?

Kredyty i prywatne pożyczki inwestycyjne to często jeden z najprostszych sposobów na to, by w krótkim czasie doprowadzić do gwałtownego rozwoju przedsiębiorstwa. O ile jednak prywatne pożyczki inwestycyjne udzielane są rozmaitym podmiotom, o tyle bankowe kredyty okazują się niemal nieosiągalne dla początkujących firm.

Czym charakteryzują się kredyty i prywatne pożyczki inwestycyjne według definicji?

Kredyty i prywatne pożyczki inwestycyjne przyznawane są przedsiębiorcom w ramach finansowania projektów inwestycyjnych, które mają doprowadzić do pomnożenia kapitału należącego do firmy. W praktyce mogą to być przedsięwzięcia, przekładające się na podniesienie mocy produkcyjnych przedsiębiorstwa – na przykład zakup patentów, licencji, maszyn, czy też samochodów. Taki rodzaj dofinansowania dla firm można również przeznaczyć na modernizację, zakup lub rozbudowę obiektów, będących własnością przedsiębiorstwa. Ponadto pozyskane środki często służą do przejęcia innych podmiotów.
Kredyty i prywatne pożyczki inwestycyjne zwykle mają charakter długoterminowy.

Precyzyjne określenie celu kredytu lub prywatnej pożyczki inwestycyjnej

Dokładne określenie przeznaczenia kredytu czy pożyczki inwestycyjnej w umowie działa na korzyść nie tylko instytucji finansowej, która udziela firmom finansowania, ale również samych klientów. Zbyt ogólnikowe określenie celu może spowodować, że w przypadku pojawienia się wątpliwości bank wyda z opóźnieniem oczekiwane transze lub wstrzyma je całkowicie. Dlatego umowa z bankiem powinna zawierać szczegółowy harmonogram i precyzyjne określenie zakresu prac i zakupów koniecznych na poszczególnych etapach przedsięwzięcia.

Kredyty inwestycyjne – wiedza w pigułce

Banki udzielają kredytów inwestycyjnych na bardzo różnych warunkach, warto więc poświęcić czas, by wybrać optymalną ofertę. Kolejna ważna kwestia to weryfikacja kryteriów, na podstawie których może zostać przyznany kredyt. Może się bowiem okazać, że w pewnych instytucjach przedsiębiorstwo zakwalifikuje się do przyznania takiej formy dofinansowania dla firm, a w innych będzie ono nieosiągalne.

Jeszcze istotniejszym parametrem wyboru najlepszej propozycji banku są całkowite koszty udzielenia kredytu. Naturalnie przed podpisaniem umowy z bankiem warto je policzyć i porównać z kosztami kredytów konkurencyjnych. Sumując je, nie można zapominać o wydatkach okołokredytowych – na przykład opłatach dla rzeczoznawców, czy też kosztach wymaganych ubezpieczeń. Kluczowe będą również prowizje, marże i oczywiście oprocentowanie. Warto dowiedzieć się ponadto, czy wcześniejsza spłata kredytu wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Niektóre banki zabezpieczają się, zamieszczając w umowie klauzulę, która zabrania obciążania majątku firmy w innych instytucjach finansowych, jeśli bank udzielający finansowania nie wyrazi na to zgody. Oczywiście w miarę możliwości lepiej unikać tego rodzaju zapisów.

Plusy i minusy kredytów inwestycyjnych

Niewątpliwymi zaletami kredytów inwestycyjnych są możliwości skorzystania z usług doradcy kredytowego (bardzo pomocne przy szlifowaniu biznesplanu), a także poznanie opinii fachowców na temat planowanej inwestycji. Jest ona bowiem jednym z czynników decydujących o przyznaniu kredytu i zawsze wydaje się ją w trakcie ubiegania się o tego rodzaju dofinansowanie dla firm.

Niestety oprócz zalet kredyty inwestycyjne mają również minusy:

  • proces rozpatrywania wniosku zwykle trwa bardzo długo
  • takie finansowanie firm jest raczej nieosiągalne dla początkujących biznesów
  • udzielenie kredytu inwestycyjnego wymaga przedstawienia ogromu szczegółowej dokumentacji
  • w przypadku zmiennego oprocentowania koszty kredytu mogą ulegać zmianom, wraz z wahaniami stóp procentowych

Prywatne pożyczki inwestycyjne – dla kogo?

Ciekawą kontrpropozycją dla bankowych kredytów są prywatne pożyczki inwestycyjne, które udzielane są zwykle na znacznie prostszych zasadach. Jako dobry przykład mogą posłużyć pożyczki pod zastaw nieruchomości, do których przyznania wystarczy jedynie taka forma zabezpieczenia.

Pożyczki inwestycyjne w CFH przyznawane są na kwotę nawet 10.000.000 zł. Klienci co miesiąc spłacają jedynie odsetki. Jeśli zechcą zwrócić pożyczkę wcześniej, nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów, a wartość odsetek ulega proporcjonalnemu obniżeniu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych prywatnych pożyczkach inwestycyjnych? Zgłoś się do nas.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,