Umowa udzielenia pożyczki prywatnej – na co zwrócić uwagę?

21 sierpnia 2018

Zawarcie umowy pożyczkowej zawsze wymaga gruntownej analizy i wnikliwego zapoznania się z warunkami udzielenia finansowania. Zachowanie ostrożności i przestrzeganie zasad bezpiecznego pożyczania chroni interesy pożyczkobiorcy i w dużej mierze pozwala uniknąć trudności ze spłatą zobowiązania.

Tak jak w każdej innej branży, tak i na rynku finansowym funkcjonują nieuczciwe podmioty, z którymi współpraca może skutkować niemałymi problemami w przyszłości. Z wielu źródeł pojawiają się informacje nie tylko o firmach udzielających pożyczek prywatnych, ale również o bankach, które małym drukiem załączają w umowach zapisy, które mogą zaszkodzić nieświadomym klientom. Na co więc szczególnie zwrócić uwagę podpisując umowę o udzielenie pożyczki prywatnej lub o dofinansowanie dla firm?

Uczciwość banków i firm oferujących pożyczki prywatne

Pomimo złej sławy niektórych firm finansowych, można bezpiecznie korzystać z kredytów i prywatnych pożyczek. W sektorze finansowym działa wiele uczciwych podmiotów, których oferty są jawne, czytelne i opracowane tak, by pomagać klientom, a nie im szkodzić. Co więcej, warto wspomnieć, że nad tym, by podpisanie umowy o udzielenie kredytu lub prywatnej pożyczki nie wiązało się z dużym zagrożeniem dla klientów, czuwa Komisja Nadzoru Finansowego. Instytucja ta została powołana w 2006 roku, jako organ mający za zadanie kontrolować rynek finansowy w Polsce. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że pomimo jej działalności, wciąż istnieją firmy, które poniekąd świadomie doprowadzają do problemów finansowych swoich klientów. Trzeba więc zachowywać czujność i unikać podmiotów, wokół których krąży dużo negatywnych opinii.

Wysokie koszty nie zawsze wiążą się z naruszeniem przepisów

Problemem dla klientów okazuje się nie tylko zawarcie umowy z firmą, która nie działa zgodnie z przepisami prawa. Zdarzają się również instytucje, wykorzystujące specyficzne kruczki prawne, które mogą działać na niekorzyść pożyczkobiorcy. Ich analiza i weryfikacja poprawności zapisów często wymaga wsparcia wyspecjalizowanego doradcy. Niemniej jednak istnieją również kwestie, które klient może sprawdzić samodzielnie.

Ukryte, dodatkowe opłaty

Praktycznie każda oferta kredytowa i każda oferta pożyczek prywatnych poza spłatą kapitału i oprocentowania wiąże się również z opłatami operacyjnymi. Nie ma w tym nic dziwnego, jednak w niektórych przypadkach osiągają one absurdalnie wysokie stawki. Pożyczkodawca może wezwać do uiszczenia dodatkowych należności m.in. w związku z wysłaniem ponagleń, wynikających z opóźnień w regulacji rat. Przed złożeniem podpisu na umowie, warto więc zwrócić szczególną uwagę na tego rodzaju zapisy. Nie zaszkodzi zapytać konsultanta, jaką formę będą mieć wezwania do zapłaty (wiadomości sms, maile, kontakt telefoniczny czy pisemne wezwanie przekazane pocztą), i jak wysokie należności się z nimi wiążą.

Kolejna kwestia, którą warto przeanalizować i dopytać o nią konsultanta, to warunki spłaty pożyczki prywatnej. W momencie podpisywania dokumentu musimy mieć pewność, czy należność należy uregulować w określonym terminie w całości, czy też w wyznaczonych ratach. Ważna ponadto będzie forma płatności – czy pożyczkodawca nie wymaga dodatkowych opłat z tytułu spłaty zobowiązania w formie przelewu, czy też wpłaty gotówki. Niespodziewane koszty mogą dotyczyć również twardej windykacji – nawet jeśli jesteśmy pewni, że tego rodzaju procedury nie będą nas dotyczyć, sprawdźmy jakie koszty się z nią wiążą. Czasem w umowach wskazana jest górna granica stawek, wynikających z windykacji. Jeśli nie widnieje ona w dokumencie, dopytajmy o nią przedstawiciela firmy pożyczkowej.

Czytanie umowy o udzielenie pożyczki prywatnej od deski do deski

Zasada, że przed podpisaniem jakiegokolwiek dokumentu należy go wnikliwie przeczytać, wydaje się prawdą oczywistą. Pomimo tego wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy klienci banków i firm udzielających pożyczek prywatnych okazują się nieświadomi zapisów zawartych w dokumentach, które podpisali. Nigdy nie żałujmy czasu na analizę warunków udzielenia finansowania. Uważnie czytajmy każdy akapit umowy tak, by mieć pewność, że wiemy, z czym dokładnie wiąże się skorzystanie z danej oferty pożyczki prywatnej. Jeśli jakieś informacje zostały zapisane małym drukiem, tym bardziej poświęcajmy im swoją uwagę. To tak niewiele, a w przyszłości może nas uchronić od problemów ze spłatą należności.

Chcesz poznać bezpieczną ofertę pożyczek prywatnych? Zapraszamy na naszą stronę.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,