Jak sprawdzić swoją historię w BIK?

5 listopada 2018

Z bazy BIK mogą korzystać nie tylko pożyczkodawcy, ale również osoby prywatne i przedsiębiorstwa, poszukujące dofinansowania dla firm. Świadomość tego, co mówią na nasz temat biura informacji gospodarczej, może pomóc wybrać odpowiedni kredyt bądź ofertę pożyczki prywatnej. Jak sprawdzić swoją historię w BIK?

Pierwszym krokiem, by dowiedzieć się, jakie informacje na nasz temat ma baza BIK, jest założenie konta na oficjalnej stronie rejestru – w celu sprawdzenia historii firmy należy zarejestrować się tutaj, a aby sprawdzić historię osoby indywidualnej tutaj. Dane potrzebne do rejestracji konta osoby prywatnej to imię i nazwisko, adres, telefon komórkowy i e-mail, pesel oraz numer dowodu osobistego.

Następnym krokiem rejestracji konta na stronie BIK jest potwierdzenie tożsamości. Można zrobić to na dwa sposoby – poprzez wysłanie skanu dowodu osobistego lub za pośrednictwem listu poleconego.

Weryfikacja tożsamości poprzez skan dokumentu tożsamości

Skan dowodu tożsamości należy przekazać do bazy wraz z formularzem rejestracji. Następnie ze swojego rachunku osobistego trzeba dokonać przelewu weryfikacyjnego o wartości 1 zł. Na tej podstawie system potwierdzi dane tożsamości, które posiada bank z tym zamieszczonymi w formularzu rejestracyjnym. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, na wskazany adres e-mail zostanie przekazany mail wraz z linkiem aktywacyjnym.

Weryfikacja tożsamości za pośrednictwem listu poleconego

Chcąc dokonać potwierdzenia tożsamości za pośrednictwem listu poleconego, w formularzu rejestracyjnym należy wskazać adres do wysyłki dokumentu. BIK prześle w nim kod weryfikacyjny, a na adres e-mail przekaże wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Należy w niego kliknąć i wprowadzić kod z listu poleconego. System w wiadomości SMS wyśle nam kod autoryzacyjny – należy wprowadzić go do formularza i ustawić hasło do logowania. W ten sposób nasza tożsamość zostanie potwierdzona i będziemy mogli dokończyć proces zakładania konta.

Dane w bazie BIK

Każda osoba znajdzie w bazie BIK raport indywidualny na swój temat, który zawiera tzw. informację ustawową. W takim dokumencie znajduje się zestawienie wszystkich informacji, które banki przekazały do bazy na temat danej osoby. Informację ustawową można pobrać bezpłatnie raz na pół roku. Dodatkowo baza BIK udostępnia również pakiet 12 raportów do wykorzystania w ciągu roku, wraz z usługą alertów BIK i możliwością zastrzegania dokumentów tożsamości.

Jeśli Twoja indywidualna historia lub historia Twojej firmy w bazie BIK nie jest pozytywna, a poszukujesz korzystnej oferty pożyczki prywatnej, dowiedz się, co może Ci zaproponować CFH. Oferujemy pożyczki dla firm – w tym finansowanie startupów, pożyczki inwestycyjne i pożyczki na oddłużanie.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,