Sposoby weryfikacji klientów, korzystających z pożyczek prywatnych

6 sierpnia 2018

W wielu instytucjach pozabankowych pożyczki prywatne udzielane są od ręki – jeszcze tego samego dnia, w którym został złożony wniosek, można liczyć na pojawienie się środków na koncie. Dużym zainteresowaniem cieszą się pożyczki prywatne bez weryfikacji w bazach BIG. Warto jednak mieć świadomość, że tak naprawdę każda instytucja pozabankowa weryfikuje dane klientów, a także ich sytuację finansową. W jaki sposób?

Dokumenty tożsamości

Podstawowa metoda weryfikacji polega oczywiście na okazaniu dokumentów tożsamości – w przypadku chwilówek może okazać się wystarczająca. Składając wniosek online, należy wpisać odpowiednie dane – oprócz imienia i nazwiska, zwykle jest to seria i numer dowodu oraz PESEL. Jeśli składamy wniosek przez internet, pamiętajmy, by korzystać z bezpiecznej sieci i ustawić silne hasło, dzięki któremu zminimalizujemy ryzyko, że nasze dane trafią w niepowołane ręce.

Przelewy weryfikacyjne przed udzieleniem pożyczek prywatnych

Popularną metodą potwierdzania danych klientów, wnioskujących o pożyczki prywatne, są tzw. przelewy weryfikacyjne. Podstawowym wymogiem jest obowiązek wykonania takiego przelewu z własnego konta. Jeśli przelejemy pieniądze z konta współmałżonka lub innego członka rodziny, instytucja pozabankowa nie będzie mogła zweryfikować naszej tożsamości.

Przelewy potwierdzające są coraz częściej stosowane, ponieważ dają niemal gwarancję, że dane klienta nie zostaną zapisane błędnie. Co więcej, taka metoda pozwala zweryfikować dane klienta jeszcze tego samego dnia, w którym wykonał przelew (zwłaszcza jeśli prowadzi konto w tym samym banku, co firma, udzielająca pożyczek prywatnych). Klienci nie muszą się przy tym obawiać, że przekaz pieniężny będzie się dla nich wiązać z dodatkowymi kosztami – zwykle wystarczy przelać kwotę w wysokości 1 gr lub 1 zł.

Kontakt przez telefon

Niektóre instytucje pozabankowe na pierwszym etapie weryfikacji danych oddzwaniają do klientów, którzy złożyli wniosek o udzielenie pożyczki prywatnej przez internet. Zwykle pracownik obsługi klienta oddzwania w ciągu kilku godzin od wypełnienia formularza na stronie, jednak nie jest to regułą. W trakcie takiej rozmowy konsultant prosi o potwierdzenie danych, czasem również dopytuje o bardziej szczegółowe informacje na temat osoby wnioskującej o udzielenie pożyczki prywatnej.

Weryfikacja historii finansowej w biurach informacji gospodarczej

Chociaż pożyczki pozabankowe bez BIK cieszą się dużym zainteresowaniem, większość instytucji finansowych nie rezygnuje z weryfikacji klientów w biurach informacji gospodarczej. Tego rodzaju analiza sytuacji finansowej jest niestety dużą przeszkodą dla zadłużonych firm i osób indywidualnych. Większość instytucji pozabankowych współpracuje przynajmniej z jednym z trzech najpopularniejszych bigów – Biurem Informacji Kredytowej (BIK), Krajowym Rejestrem Długów (KRD) bądź ERIF BIG S.A.

Zaświadczenia o dochodach

Instytucje finansowe, które oferują pożyczki pozabankowe bez BIK, bardzo często weryfikują sytuację potencjalnych klientów, prosząc ich o przedstawienie dokumentów, potwierdzających pułap dochodów – dotyczy to zarówno ofert pożyczek dla firm, jak i pożyczek prywatnych. Pamiętajmy, że im szybciej klient dostarczy odpowiednie dokumenty, tym może liczyć na szybszą, pozytywną odpowiedź pożyczkodawcy.

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo poszukuje zewnętrznego finansowania, sprawdź w naszej ofercie, co możemy Ci zaproponować. Udzielamy pożyczek oddłużeniowych, pożyczek pod inwestycje, a ponadto zajmujemy się finansowaniem startupów. Jeśli możemy Ci pomóc, skontaktuj się z nami.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,