Kilka sposobów na pozyskanie dofinansowania na założenie i rozwój firmy

13 czerwca 2018

Inwestycje są istotnym elementem rozwoju przedsiębiorstw na każdym etapie ich działalności. Niemniej jednak wiele firm ma problemy ze zgromadzeniem potrzebnego kapitału – dotyczy to zwłaszcza początkujących start-upów. Gdzie szukać źródeł dofinansowania dla firm?

Finansowanie firm w ramach dotacji unijnych

Od 2014 do 2020 roku największa część dotacji unijnych zostanie przeznaczona na rozwój przedsiębiorstw i na samorządy. Dofinansowanie dla firmy można pozyskać m.in. dzięki:

  • Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Regionalnego
  • Europejskiemu Funduszowi Społecznemu
  • Funduszowi Spójności
  • Europejskiemu Funduszowi Rolnemu na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
  • Europejskiemu Funduszowi Morskiemu i Rybackiemu
  • Instrumentom finansowym – JASPERS i JASMINE, JEREMIE2 oraz JESSICA2

Priorytetami określonymi przez Unię do 2020 roku są natomiast:

  • zrównoważony rozwój – wspomaganie projektów, które chronią środowisko lub nie odbywają się ich kosztem,
  • równość szans – równe traktowanie kobiet i mężczyzn, i walka z dyskryminacją ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, pochodzenie czy religię,
  • społeczeństwo informacyjne – rozpowszechnienie nowoczesnych technologii informacyjnych w życiu codziennym obywateli, przedsiębiorstw i administracji publicznej.

Dofinansowanie dla firm z urzędu pracy

Dotację na założenie własnej działalności można pozyskać z Funduszu Pracy, którego środkami zarządzają urzędy pracy. Jednak aby zakwalifikować się do tego rodzaju dotacji, trzeba spełnić kilka warunków – przede wszystkim być zarejestrowanym w urzędzie jako osoba bezrobotna.

Ważne ponadto jest, żeby w ciągu ostatniego roku osoba ubiegająca o dofinansowanie dla firm z Funduszu Pracy:

  • nie prowadziła działalności gospodarczej;
  • będąc zarejestrowana jako osoba bezrobotna, nie odmawiała bez przyczyny podjęcia pracy, stażu, szkolenia, ani ich nie przerywała,
  • nie pobierała publicznych dotacji na założenie firmy.

Co więcej, osoba ubiegająca się o dofinansowanie w ciągu ostatnich dwóch lat nie może być karana za przestępstwo przeciwko obrotowi publicznemu, mieć nieopłaconych składek ZUS ani podatków za ówcześnie prowadzoną działalność. Nie może mieć również zaległości w spłacie długów w bankach i innych instytucjach, ani składać wniosków o dotację w innych urzędach.

Dofinansowanie dla firm z samorządów

Na terenie gmin należących do projektu Samorządowa Polska funkcjonują Lokalne Fundusze Pożyczkowe, podlegające samorządom. Udostępniają one dofinansowania dla firm w charakterze pożyczki. Skorzystać z nich mogą podmioty zarejestrowane w obrębie gminy, do której należy dany Lokalny Fundusz Pożyczkowy.

Aniołowie Biznesu

Prawdopodobnie każdy przedsiębiorca słyszał o tak zwanych Aniołach Biznesu. Są nimi zamożne osoby, które inwestują swoje oszczędności na rozwój początkujących biznesów lub nawet kiełkujących idei biznesowych. Korzystając z takiego rodzaju finansowania firm, trzeba liczyć się z oddaniem mniejszościowego pakietu udziałów. Wielu Aniołów Biznesu to przedsiębiorcy na emeryturze, którzy mają na swoim koncie bagaż doświadczeń i nierzadko szereg sukcesów. To, w który biznes zechcą zainwestować swój kapitał, zależy przede wszystkim od ich subiektywnej opinii. Warto przy tym wspomnieć, że chęć wsparcia raczkujących biznesów nie zawsze spowodowana jest jedynie zamiarem zysku. Aniołowie Biznesu nierzadko chcą czynnie wspierać rozwój gospodarki, a także nawiązywać nowe kontakty.

Kredyty i pożyczki inwestycyjne

Oferta bankowych kredytów inwestycyjnych przedstawia się o wiele lepiej, niż miało to miejsce kilkanaście lat temu. Z tego względu chętnie korzystają z nich przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku. Niemniej jednak pozyskanie takiego rodzaju finansowania firm wciąż okazuje się problematyczne dla początkujących startupów, które nie mają zbudowanej zdolności ani historii kredytowej. Firmy o krótszym stażu mogą skorzystać jednak z szerokiej oferty pożyczek pozabankowych bez BIK. Takie źródło finansowania może być przeznaczone na różnego rodzaju inwestycje, a także na spłatę zadłużeń lub na założenie działalności.

Jeśli chcesz poznać bliżej ofertę pożyczek pozabankowych bez baz takich jak BIK czy KRD, zapoznaj się z naszą stroną lub skontaktuj się z nami.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,