Spółka z.o.o. czy jednoosobowa działalność gospodarcza?

20 maja 2018

Jednym z pierwszych kroków założenia własnego biznesu jest wybór jego formy prawnej. Większość początkujących przedsiębiorców decyduje się na działalność gospodarczą lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. I jedna i druga forma ma swoje zalety – na ostateczną decyzję mają wpływ nie tylko kwestie wizerunkowe, ale również specyfika danej branży.

Jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to dwie formy cieszące się największym zainteresowaniem, jednak bardzo się od siebie różnią. Czy, którąś z nich można uznać za lepsze rozwiązanie dla firmy?

Rejestracja firmy

Proces zakładania nowej firmy jest prostszy w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, a na dodatek nic nie kosztuje. Wystarczy złożyć wniosek CEIDG-1 wraz z wymaganymi załącznikami w urzędzie gminy lub miasta – można to zrobić również drogą online. Aby uwierzytelnić wniosek, należy jednak stawić się osobiście w siedzibie urzędu w terminie 7 dni od jego złożenia – nie dotyczy to osób posiadających kwalifikowany podpis elektroniczny.
Zgłoszenie spółki do KRS wymaga już poniesienia pewnych kosztów. Po pierwsze należy sporządzić umowę w formie aktu notarialnego, a po drugie uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych, którego wysokość zależna jest od wysokości kapitału zakładowego nowo powstałej spółki. Do tego należy doliczyć opłatę sądową oraz opłatę za ogłoszenie wpisu w Monitorze sądowym i gospodarczym.

Podatki i składki ZUS

Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej odprowadza podatek dochodowy jako osoba fizyczna. Ma do wyboru trzy formy opodatkowania:

  • 18% lub 32% po przekroczeniu progu podatkowego, czyli podatek na zasadach ogólnych
  • 19% podatku liniowego
  • podatek na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych albo karty podatkowej – ta forma dostępna jest jednak tylko w niektórych przypadkach

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością opłacają podatki dochodowe jako podmioty prawne. Ich wysokość wynosi 19% od wartości brutto osiągniętego zysku. Dodatkowo wspólnicy odprowadzają podatki dochodowe od wypłacanych im dywidend.

W przypadku braku zatrudnienia w firmie na umowę o pracę, zarówno na przedsiębiorcy prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, jak i na przedsiębiorcy samodzielnie prowadzącym spółkę ciążą obowiązki odprowadzania składek. Jednakże jeśli spółka ma dwóch lub więcej wspólników, jej właściciele nie podlegają już temu obowiązkowi. Warto przy tym wspomnieć, że właściciel działalności może skorzystać z preferencyjnego zusu, ale samodzielny udziałowiec spółki musi opłacać pełne składki od początku prowadzenia firmy.

Księgowość

Księgowość spółek prowadzona jest na podstawie ksiąg rachunkowych, a działalności gospodarczych – w formie ksiąg przychodów i rozchodów (o ile firma nie przekroczy rocznego dochodu 2 mln euro). To ostatnie rozwiązanie jest zdecydowanie prostsze, jednak z drugiej strony nie gwarantuje przejrzystości i nie pokazuje jasno, jak wygląda sytuacja finansowa przedsiębiorstwa.

Odpowiedzialność

O ile prowadzenie firmy w ramach działalności gospodarczej daje wiele korzyści, o tyle w zakresie odpowiedzialności przedsiębiorcy może przysporzyć nieco trudności. Właściciel takiego biznesu odpowiada całym swoim majątkiem osobistym za zobowiązania wynikające z prowadzenia działalności. W przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przedsiębiorca znajduje się w o niebo lepszym położeniu. Jeśli firma popadnie w tarapaty finansowe, zobowiązania pokrywane są przede wszystkim z majątku firmy. Udziałowcy tracą jedynie wniesione wkłady, a zarząd może uniknąć odpowiedzialności, np. składając w odpowiednim terminie wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa.

Finansowanie startupów zarówno dla działalności gospodarczych, jak i spółek

Niestety mało który początkujący przedsiębiorca może pozwolić sobie na finansowanie startupu z własnych oszczędności. Nawet najlepszy pomysł na biznes może wymagać wsparcia w postaci kredytu dla firm. Jakie są rozwiązania?

Tak naprawdę początkujące biznesy mają wiele możliwości pozyskania zewnętrznego dofinansowania dla firm. Przeszkodą nie musi być nawet brak zdolności kredytowej. Takie firmy jak CFH24 wierzą w potencjał start-upów i nie wymagają od nich przedstawienia swojej długiej historii, by przyznać im pożyczki bez zaświadczeń.

Chcesz dowiedzieć się więcej o finansowaniu startupów? Zgłoś się do nas.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,