Rezygnacja z pożyczki

30 września 2018

Bywają sytuacje, kiedy wydajemy pieniądze pochopnie, ale zdarza się również, że i pożyczamy je w sposób nieprzemyślany. Czy jest możliwa rezygnacja z zaciągniętej pożyczki? Jeśli tak, to z czym się ona wiąże?

Przepisy prawne dają klientom indywidualnym możliwość rezygnacji z pożyczki. Jeśli oferta finansowania, którą wybraliśmy, wkrótce okaże się dla nas mało korzystna, możemy złożyć reklamację lub odstąpić od umowy. Pamiętajmy jednak, że taka furtka istnieje tylko przez określony czas od momentu podpisania umowy.

Warunki rezygnacji z pożyczki

Wielu Polaków decyzję o wzięciu pożyczki podejmuje w sposób spontaniczny. Nic zatem dziwnego, że w tej grupie pożyczkobiorców znajdują się klienci, którzy już po fakcie chcą jednak odstąpić od umowy. Całe szczęście, że obowiązujące w Polsce przepisy dają im do tego prawo. Rezygnacja z pożyczki nie wymaga nawet wskazania przyczyny takiej decyzji. Bardzo ważne jest jednak, by zgłosić taką wolę w okresie 14 dni od daty podpisania umowy z pożyczkodawcą. Po przekroczeniu tego terminu rezygnacja z pożyczki będzie znacznie trudniejsza, a być może nawet i niemożliwa.

Jak złożyć rezygnację z pożyczki?

Jeśli od zawarcia umowy z pożyczkodawcą nie minęło więcej niż dwa tygodnie, rezygnacja z pożyczki jest prostą procedurą. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w biurze instytucji, która udzieliła nam pożyczki prywatnej. Taki dokument możemy zaleźć pośród załączników do umowy – jeśli jednak nie dodano do niej odpowiedniego formularza, wystarczy samodzielnie przygotować oficjalne pismo informujące o takiej decyzji. Warto w nim powołać się na ustawę o kredycie konsumenckim, która określa wymogi odstąpienia od umowy. Wskazane jest ponadto, by zawrzeć takie informacje, jak datę podpisania umowy z firmą pożyczkową, datę wpłynięcia środków na nasze konto, kwotę pożyczki i okres, na który została nam ona udzielona, a także dodatkowe koszty. Kiedy firma potwierdzi, że akceptuje wniosek o rezygnacji z umowy, pożyczkobiorca ma 14 dni na zwrócenie pożyczkodawcy środków. Jeśli nie zrobi tego w odpowiednim terminie, rezygnacja zostanie anulowana, a klienta będzie obowiązywać harmonogram spłaty zawarty w podpisanej z instytucją finansową umowie.

Trzeba także podkreślić, że prawo do rezygnacji z pożyczki przysługuje również klientom, którzy zawarli umowę online, nie odwiedzając nigdy placówki pożyczkodawcy.

Odstąpienie od umowy, a reklamacja

Na koniec warto wspomnieć kilka słów na temat różnic pomiędzy odstąpieniem od umowy a reklamacją. W myśl przepisów prawa konsumenta reklamacja przysługuje w sytuacji, kiedy dostarczony produkt lub usługa odbiegały od tego, co zapewniał producent lub usługodawca. Reklamacja wymaga więc przedstawienia uzasadnienia ze strony klienta, a nawet jeśli zostanie rozpatrzona pozytywnie, nie daje gwarancji odstąpienia od umowy. Firma może bowiem w ramach spełnienia roszczeń klienta dostarczyć mu zastępczy produkt lub zmodyfikowaną usługę.

Pamiętajmy, że im lepiej przeanalizujemy propozycje upatrzonych finansowań i świadomie wybierzemy optymalną ofertę, tym mniejsze jest ryzyko, że będziemy chcieli złożyć rezygnację z pożyczki. Jeśli poszukujesz pożyczek dla firm na korzystnych warunkach, zapoznaj się z profilem działalności CFH.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,