Restrukturyzacja zamiast ogłoszenia upadłości

7 sierpnia 2018

Problem zadłużeń przedsiębiorstw przybiera na skali – według danych Krajowego Rejestru Długów liczba zadłużonych przedsiębiorstw w Polsce osiągnęła już steki tysięcy. Suma ich zadłużeń to prawie 10 mld zł. Czy można coś zrobić, by w razie problemów z płynnością, nie dołączyć do tego niechlubnego grona? Czy poważne problemy finansowe zawsze muszą wiązać się z ogłoszeniem upadłości? Gdzie szukać pomocy dla zadłużonych?

Prawo restrukturyzacyjne wychodzi naprzeciw przedsiębiorstwom, które popadły w kłopoty finansowe. Dogodne warunki zarówno dla zadłużonych, jak i dla wierzycieli, skutecznie pomagają zażegnać nawet poważne problemy, które chylą firmę ku upadkowi.

Restrukturyzacja przedsiębiorstw

Chociaż każdego roku w Polsce otwiera się tysiące nowych firm, dane dotyczące przedsiębiorstw mają również swoje ciemne strony. Wiele założonych w tym roku biznesów nie przetrwa nawet pierwszego roku swojej działalności. Z drugiej strony brak wystarczających funduszy w przedsiębiorstwie wcale nie musi oznaczać jego końca. Dzięki restrukturyzacji firma może nie tylko wyjść obronną ręką z trudnej sytuacji, ale również osiągnąć stabilną pozycję.

Restrukturyzacja oznacza zaplanowany, dokładnie określony w czasie proces, który ma na celu uniknięcie upadłości i przywrócenie płynności finansowej firmy. Kluczowymi elementami restrukturyzacji są ugody z wierzycielami, dzięki którym przedsiębiorstwo zyska szanse na powrót do stabilizacji i na utrzymanie się na rynku. Restrukturyzacja zadłużonej firmy może przynieść również korzyści wierzycielom, ponieważ jej sprawne przeprowadzenie daje większe perspektywy na to, że otrzymają oni pełny zwrot swoich należności. Udane restrukturyzacje popadających w długi firm mają duże znaczenie również w kontekście gospodarki – przyczyniają się do jej rozwoju, m.in. poprzez wzrost zatrudnień.

Zamiany w prawie restrukturyzacyjnym na korzyść przedsiębiorców

W myśl nowych przepisów, które weszły w życie 1 stycznia 2016 roku, obowiązują cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych z udziałem sądu. Dotyczą one zarówno dłużników niewypłacalnych, jak i tych zagrożonych niewypłacalnością.

Prawo restrukturyzacyjne wyróżnia następujące procedury:

  • postępowanie o zatwierdzenie układu – w głównej mierze dotyczy dłużników dopiero zagrożonych niewypłacalnością i zwykle większość jego czynności odbywa się poza sądem. Doradca restrukturyzacyjny w imieniu dłużnika przedstawia wierzycielom propozycje układowe, po czym zbiera głosy przystające. Po zebraniu odpowiedniej liczby pozytywnych głosów składa wniosek do sądu o zatwierdzenie układu.
  • postępowanie układowe i przyspieszone postępowanie układowe – takie procedury mają zastosowanie, kiedy suma spornych, kwestionowanych przez dłużnika należności, nie przekracza 15% całkowitej sumy zadłużenia. Chociaż przy okazji rozpoczęcia postępowania zostaje powołany nadzorca sądowy, dłużnik może samodzielnie prowadzić swoje sprawy. Po przeprowadzeniu czynności wierzyciele głosują za układem lub go odrzucają.
  • postępowanie sanacyjne – dotyczy dłużników w najtrudniejszym położeniu. Przez sąd zostaje powołany zarządca, którego zadaniem jest przejęcie prowadzenia spraw spółki, a także opracowanie i wdrożenie planu restrukturyzacyjnego.

W aktualnych przepisach niewątpliwą korzyścią dla przedsiębiorców jest fakt, że z chwilą uprawomocnienia zatwierdzeń układu, na mocy prawa sąd umarza postępowania zabezpieczające oraz egzekucyjne. Również przyspieszone postępowanie układowe wiąże się z zawieszeniem postępowania egzekucyjnego, w efekcie czego przedsiębiorca zyskuje możliwość rozwiązania swoich kłopotów finansowych.

Pomoc dla zadłużonych przedsiębiorstw

Kłopoty z płynnością finansową niosą ze sobą dużo stresu dla przedsiębiorców, jednak w wielu wypadkach okazują się jedynie przejściowymi trudnościami. Co więcej, na rynku funkcjonują instytucje, w których można szukać pomocy dla zadłużonych, nawet wtedy, gdy historii przedsiębiorstwa w BIK i KRD daleko do ideału.

CFH proponuje dofinansowanie dla firm, w tym również pożyczki oddłużeniowe, które można przeznaczyć na spłatę wierzytelności. Zainteresowanych już dziś zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą pożyczek prywatnych.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,