Rata stała a rata malejąca – które rozwiązanie dogodniejsze dla klienta?

11 stycznia 2019

Niektóre instytucje pozabankowe, udzielające pożyczek prywatnych, dają klientom możliwość wyboru pośród dwóch form spłaty zobowiązania – w ratach stałych bądź w ratach malejących. Czym różnią się te rozwiązania i z którego z nich korzysta większa grupa pożyczkobiorców?

Analiza kosztów związanych ze spłatą zobowiązania w ratach stałych i malejących może przysporzyć klientom wiele trudności, jednak na niektórych stronach firm pożyczkowych znajdują się specjalne kalkulatory, umożliwiające określenie kwoty pożyczki i preferowanego czasu spłaty. Dzięki nim klienci w szybki sposób zyskują informacje, jakie koszty wiążą się z udzieleniem finansowania dla firmy bądź finansowania na prywatne potrzeby.

W tym miejscu warto przypomnieć, że na każdą ratę pożyczki składają się dwie główne części – odsetkowa i kapitałowa. Ta pierwsza stanowi zysk pożyczkodawcy, natomiast druga pokrywa zadłużenie pożyczkodawcy, czyli jest bezpośrednią spłatą zobowiązania. Przy ratach stałych i malejących te dwie części wyliczane są na odmiennych zasadach.

Różnice pomiędzy ratami stałymi a malejącymi

Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku rat stałych ich wysokość nie zmienia się przez cały okres spłaty zobowiązania. Natomiast przy ratach malejących pożyczkobiorca co miesiąc spłaca pożyczkodawcy coraz niższe transze – na ich różnicę wpływają w dużej mierze malejące odsetki. Zarówno w przypadku rat stałych, jak i rat malejących jednym z głównych czynników, który przekłada się na ich wysokość, jest wybrany przez klienta okres spłaty zobowiązania – im dłuższy, tym będzie niższa rata, ale z drugiej strony trzeba liczyć się z wyższymi kosztami zaciągnięcia pożyczki prywatnej.

Która forma spłaty pożyczki prywatnej korzystniejsza?

Zarówno spłata pożyczki prywatnej w ratach stałych, jak i w ratach malejących ma swoje plusy i minusy. Decydując się na raty malejące, klient co miesiąc ponosi coraz mniejsze koszty, a jego portfel jest coraz mniej obciążony z powodu malejącego oprocentowania. Jednak na początku okresu spłaty zobowiązany jest do regulowania wysokich rat.

Raty stałe postrzegane są jako mniej obciążające dla klienta i z tego względu większość firm pożyczkowych proponuje je jako domyślny model spłaty. Warto podkreślić, że udzielenie finansowania na takich zasadach spłaty często wymaga mniejszej zdolności kredytowej klienta niż ta, która konieczna jest do przyznania pożyczek o ratach malejących.

Ostateczny wybór pomiędzy spłatą zobowiązywania w formie rat stałych bądź malejących zależy przede wszystkim od możliwości finansowych klienta. W CFH doradcy proponują klientom oferty pożyczek dla firm, uwzględniając ich sytuację finansową, prognozy na przyszłość i oczekiwania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź naszą stronę lub od razu zgłoś się do nas.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,