Kilka pytań przed zaciągnięciem pożyczki prywatnej lub kredytu

15 sierpnia 2018

Atrakcyjne oferty pożyczek prywatnych i kredytów bankowych zachęcają klientów do tego, żeby z nich korzystać. Niskie oprocentowanie, minimum formalności, brak weryfikacji w bazach BIK czy KRD, sprawiają, że tego rodzaju finansowanie okazuje się przystępne dla szerokiego grona firm i osób indywidualnych. Czasem jednak warto pomyśleć dwa razy, zanim wystąpimy o udzielenie pożyczki prywatnej lub kredytu. Oto pytania, które warto sobie zadać jeszcze przed złożeniem wniosku.

1. Czy pożyczka prywatna lub pożyczka dla firm jest niezbędna w mojej sytuacji?

Każdy kredyt i każda pożyczka prywatna to zobowiązanie, które trzeba wliczyć w comiesięczne wydatki. Chociaż niektóre oferty, szczególnie te przeznaczone do finansowania firm, zapewniają niskie koszty, nie można zapominać, że w żadnym razie nie spłacą się samodzielnie. Dlatego warto dobrze zastanowić się, czy nasze potrzeby prywatne lub potrzeby naszego biznesu są na tyle ważne, że rzeczywiście wymagają pożyczki.

Ponadto lepiej wystrzegać się zaciągania kredytów i pożyczek prywatnych na nieokreślone cele. Pożyczanie pieniędzy ot tak sobie, by po prostu chwilowo zwiększyć budżet, w przyszłości może okazać się groźną pułapką.

2. Kredyt, pożyczka prywatna, a może po prostu odkładanie oszczędności?

W niektórych przypadkach potrzeby, dla których planujemy zaciągnąć kredyt lub pożyczkę pozabankową, wcale nie są takie pilne. Z realizacją planów w ramach mniej naglących potrzeb tak naprawdę można jakiś czas poczekać. W takiej sytuacji nie zaszkodzi zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem od kredytu lub pożyczki będzie sukcesywne odkładanie środków z budżetu firmy czy też z prywatnej kieszeni. Zarówno w przypadku finansów firmy, jak i zarządzania domowym budżetem, umiejętność mądrego oszczędzania przekłada się na wiele korzyści. Odkładanie środków na mniej pilne potrzeby może sprawdzić się jako skuteczny trening, który w przyszłości pozwoli na świadome i rozsądne zarządzanie budżetem. Czasem wystarczy przez okres kilku miesięcy ograniczyć bieżące wydatki, by uzbierać znaczącą kwotę.

3. Czy mam możliwość pożyczenia pieniędzy od rodziny lub znajomych?

Żeby pożyczanie pieniędzy było dla banków i instytucji pozabankowych w ogóle opłacalne, muszą one na tym zarabiać. Naturalnie zaciąganie kredytów i pożyczek prywatnych wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zanim złożymy wniosek o udzielenie finansowania, warto zastanowić się, czy mamy możliwość pożyczenia podobnej kwoty bez oprocentowania i żadnych innych dodatkowych opłat. Być może wolnymi środkami dysponuje ktoś z rodziny albo spośród bliskich znajomych? Wystrzegajmy się jednak takiego rozwiązania, jeśli mamy obawy, że w razie problemów z terminową spłatą, mogą na tym ucierpieć rodzinne czy przyjacielskie relacje.

4. Jak przestawiają się możliwości spłaty zobowiązania?

Zarówno w przypadku, kiedy wnioskujemy o dofinansowanie dla firm, jak i wtedy, gdy ubiegamy się o pożyczkę prywatną, musimy wystrzegać się ryzyka, że udzielona nam kwota przerośnie nasze możliwości spłaty. Pamiętajmy, że nieterminowe regulacje zobowiązań wobec banków i instytucji pozabankowych mogą w przyszłości spowodować poważne trudności z uzyskaniem kolejnego finansowania. Aby tego uniknąć, dokładnie przeanalizujmy, czy comiesięczne koszty związane z pożyczką nie zaburzą budżetu firmy bądź finansów naszego gospodarstwa domowego.

5. Jaka oferta kredytu lub pożyczki prywatnej będzie najlepsza dla moich potrzeb?

Oferty kredytów i pożyczek prywatnych są bardzo różnorodne, dzięki temu trafiają w indywidualne potrzeby szerokiego grona klientów. Im precyzyjniej dobierzemy konkretną ofertę do własnych wymagań, tym większe szanse na to, że uregulowanie zobowiązań nie przysporzy nam większych problemów. Dlatego warto poświęcić czas na analizę różnych ofert i wybrać bezpieczne rozwiązanie, dostosowane do przeznaczenia finansowania, przy uwzględnieniu naszych możliwości spłaty długu.

CFH proponuje kilka różnych form finansowania firm – m.in. pożyczki konsolidacyjno-oddłużeniowe, pożyczki inwestycyjne oraz finansowanie startupów. Jeśli Twoje przedsiębiorstwo potrzebuje wsparcia, wybierz najlepsze rozwiązanie i zgłoś się do nas.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,