Kiedy pożyczkodawca może wypowiedzieć umowę udzielenia finansowania?

21 października 2018

Prawo odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od momentu jej podpisania przysługuje każdemu klientowi, który skorzystał z oferty pożyczki prywatnej. A jakie prawa ma pożyczkodawca? Czy może zerwać umowę z klientem, a jeśli tak, to w jakich okolicznościach?

Klienci instytucji pozabankowych mają prawo zrezygnować z pożyczki prywatnej w ciągu 14 dni od podpisania umowy, bez wskazania przyczyny takiej decyzji. Od momentu potwierdzenia informacji, że umowa została anulowana, zobligowani są zwrócić środki na konto pożyczkodawcy w ciągu 30 dni. Pożyczkodawcy przysługuje prawo naliczenia odsetek proporcjonalnie do okresu, podczas którego środki znajdowały się w dyspozycji klienta. Proces zerwania umowy pożyczki przez pożyczkodawcę rządzi się natomiast innymi zasadami.

Zerwanie umowy pożyczki przez pożyczkodawcę

Chociaż firmy pozabankowe mają swoje własne procedury weryfikacji zdolności kredytowej klientów – jedne zdecydowanie bardziej surowe, a inne mniej, wszystkie instytucje sprawdzają, komu pożyczają swoje pieniądze. Dla każdej firmy pozabankowej ważne jest, aby środki trafiały do rzetelnych klientów, którzy będą wywiązywać się ze spłaty w ustalonych terminach. W niektórych przypadkach istotnym elementem weryfikacji zdolności jest ankieta przeprowadzona z osobą wnioskującą o finansowanie. Naturalnie jest ona zobligowana do udzielania prawdziwych informacji, jednak deklaracyjny charakter weryfikacji daje pole do podkoloryzowania rzeczywistości. W konsekwencji mała grupa klientów zawyża swoje zarobki, bądź znacząco zaniża koszty utrzymania. Co może się wydarzyć w takiej sytuacji? Pożyczkodawca prawdopodobnie błędnie oszacuje zdolność kredytową klienta, co może doprowadzić do tego, że udzieli mu finansowania, którego spłata będzie przerastać jego możliwości. A przecież konsekwencje tego mogą być bardzo przykre zarówno dla pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy. Jeśli podmiot udzielający pożyczki w jakiś sposób zorientuje się, że doszło do nadużyć ze strony klienta, przysługuje mu prawo wypowiedzenia umowy pożyczki.

W myśl przepisów zerwanie umowy pożyczki ze strony pożyczkodawcy możliwe jest w sytuacji, kiedy klient sfałszował swoje dane, w tym informacje dotyczące zarobków. Pożyczkodawca musi również wykazać, że w momencie podpisania umowy nie zdawał sobie sprawy, jak przedstawia się prawdziwa sytuacja finansowa klienta.

Kłamstwo ma krótkie nogi, a czasem z pozoru niewinne ubarwienie rzeczywistości może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Pamiętajmy, że weryfikacja zdolności nie jest jedynie zabezpieczeniem interesów pożyczkodawcy, ale również pożyczkobiorcy.

Jeśli Twój biznes potrzebuje dofinansowania dla firm, zgłoś się do nas. Nasz doradca pomoże Ci dobrać ofertę pożyczki prywatnej dostosowaną do Twoich możliwości i oczekiwań.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,