Pożyczki pod zastaw ratunkiem, gdy bank odmawia kredytu

28 stycznia 2019

Kiedy kolejny bank udziela odmownej decyzji na wniosek o kredyt, warto zainteresować się ofertami instytucji proponujących pożyczki prywatne. Duża grupa ich produktów to tzw. pożyczki pod zastaw, które mogą okazać się ratunkiem w sytuacji zadłużenia bądź krótkiej historii finansowej firmy.

Z pożyczek pod zastaw korzystają klienci, którzy mają niską zdolność kredytową, zadłużenia, a nawet tacy, wobec których toczą się postępowania egzekucyjne. Taki rodzaj finansowania nie wymaga przedstawienia zaświadczenia o dochodach ani pozytywnej historii kredytowej. Zwykle zabezpieczeniem tego typu finansowania jest nieruchomość bądź grunty – dom lub mieszkanie, lokal usługowy, działka rolna czy budowlana. Instytucje pozabankowe bardzo często przyznają pożyczki pod zastaw na dowolny cel.

Ustawa antylichwiarska a całkowite koszty finansowania

Wiele osób słyszało o praktykach nieuczciwych podmiotów, które wykorzystując naiwność i niewiedzę klientów, pozbawiały ich dużej części majątku. Taka działalność nie jest jednak zgodna z prawem, a nawiązując współpracę z wiarygodną firmą pożyczkową, można spać spokojnie, bez zmartwień o własne finanse. Warto pamiętać, że działalność podmiotów udzielających pożyczek prywatnych, w tym pożyczek pod zastaw, podobnie jak działalność banków regulują przepisy prawne.

Ważnymi dokumentami dla klientów instytucji pozabankowych są nowelizacja ustawy antylichwiarskiej z 11 marca 2016 roku i ustawa o kredycie konsumenckim z 22 lipca 2017 roku, które uniemożliwiają firmom pożyczkowym stosowanie nieuczciwych praktyk.  Dzięki tym przepisom instytucje pozabankowe obowiązuje m.in. przestrzeganie limitów kosztów pozaodsetkowych, czyli kosztów związanych z ubezpieczeniami, prowizjami, opłatami przygotowawczymi i obsługą udzielenia finansowania. Dzisiaj więc pozaodsetkowe koszty pożyczki nie mogą przekraczać 25% całkowitej kwoty pożyczki i 30% całkowitej kwoty w stosunku rocznym.

Jak znaleźć wiarygodną ofertę pożyczek pod zastaw?

Dla wielu firm i klientów indywidualnych pożyczki pod zastaw mogą stanowić cenne wsparcie, kiedy banki odmawiają udzielenia finansowania. Ważne jednak jest, by nawet w podbramkowej sytuacji zachować rozwagę i zimną krew, wybierając wiarygodnego pożyczkodawcę. Nawet jeśli oferta danej firmy wydaje nam się uczciwa i bardzo korzystna, warto zweryfikować jej KRS i sprawdzić, czy nie figuruje na Liście Ostrzeżeń Publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Nie zaszkodzi również sprawdzić, co na temat danego pożyczkodawcy mówią klienci, którzy skorzystali już z jego oferty. Trzeba jednak mieć na uwadze, że niektóre opinie online powstają na zlecenie konkurencji bądź samej firmy. Dlatego lepiej z przymrużeniem oka traktować te nad wyraz pochlebne i krytyczne – zwłaszcza wtedy, gdy są zamieszczane na forach przez użytkowników, którzy nie wypowiedzieli się na żadne inne tematy.

Szukasz bezpiecznej i przy tym korzystnej oferty pożyczek pod zastaw? Sprawdź, w jaki sposób możemy Ci pomóc.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,