Pożyczki bez zaświadczeń – dobry sposób na oddłużanie?

23 lipca 2018

Różnorodna oferta pożyczek prywatnych zachęca klientów możliwościami pozyskania finansowania dla firm i klientów indywidualnych bez weryfikacji w takich bazach jak BIK, a także bez wymogów przedstawienia zaświadczeń o dochodach. Reklamy pokazują, że do uzyskania niektórych z nich wystarczy dowód osobisty i złożenie wniosku. Czy rzeczywiście jest to takie proste? Czy oferty bez BIK i bez zaświadczeń mogą sprawdzić się jako metoda oddłużania?

Pożyczki bez BIK i bez zaświadczeń wcale nie dla każdego

Korzystanie z ofert pożyczek prywatnych bez wątpienia niesie ze sobą szereg korzyści. Taki sposób pozyskania funduszy gwarantuje nie tylko wygodę, ale również krótki czas przeprowadzenia całego procesu – wiele instytucji finansowych zapewnia, że pieniądze przelewane są na konto klienta już po kilku godzinach od momentu złożenia wniosku. To jednak nie wszystko. Niektóre firmy pożyczkowe nie weryfikują historii w BIK ani nie wymagają przedstawienia zaświadczeń o dochodach. Niemniej jednak brak tego warunku nie świadczy o tym, że wybrana przez nas instytucja finansowa nie stawia żadnych innych wymogów wobec swoich klientów. Zwykle też nie do końca jest prawdą, że w żadnej mierze nie interesuje jej pułap dochodów osoby czy firmy wnioskującej o udzielenie finansowania.

Jeśli weźmiemy pod lupę kilka czy kilkanaście wniosków o pożyczkę popularnych instytucji pozabankowych, szybko zauważymy, że ich wypełnienie wymaga deklaracji na temat zarobków – nierzadko pojawiają się pytania o pułap wynagrodzenia i formę zatrudnienia – czy ma ona postać umowy o pracę, umowy o dzieło, zlecenie, czy też potencjalny klient prowadzi własną działalność gospodarczą. Warto przy tym podkreślić, że bardzo często podanie takich informacji ma charakter deklaracji – to znaczy, że nie są one weryfikowane u pracodawcy lub w innych instytucjach. Niemniej jednak zdecydowanie wpływają one na pozytywną bądź negatywną decyzję instytucji finansowej i są brane pod uwagę przy obliczeniach wewnętrznego scoringu. Nie warto przy tym koloryzować rzeczywistości – pamiętajmy, że fałszowanie danych we wniosku o udzielenie pożyczki prywatnej lub dofinansowania dla firmy traktowane jest jako wykroczenie.

Pożyczki pozabankowe bez BIK

Korzystając z pożyczek bez zaświadczeń, nie mamy pewności czy dana instytucja rezygnuje z weryfikacji potencjalnych klientów w bazach biur informacji gospodarczej. I na odwrót – nie wszystkie pożyczki pozabankowe bez BIK niosą ze sobą gwarancję braku wymogu przedstawienia zaświadczeń o dochodach, wyciągów z konta czy bilansu przychodów firmy. Na czym polega weryfikacja osób i przedsiębiorstw w takich bazach jak BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej?

Zarówno banki, jak i instytucje udzielające pożyczek prywatnych, nie chcą ponosić ryzyka finansowego – w związku z tym zależy im, by ich klienci byli wypłacalni. Co prawda nigdy w 100% nie można przewidzieć problemów finansowych konsumentów i podmiotów, którym udzielana jest pożyczka, jednak można sprawdzić, jak wygląda historia finansowa potencjalnego klienta i czy nie miał on takich problemów w przeszłości. W tym celu służą właśnie bazy biur informacji gospodarczej, takie jak BIK czy KRD. Pozytywna historia w tego rodzaju bazach daje instytucjom finansowym większą gwarancję na to, że klienci będą terminowo wywiązywać się z harmonogramu płatności. Trzeba jednak podkreślić, że brak krystalicznie czystej przeszłości nie przekreśla możliwości pozyskania pożyczki. Tak jak zostało wspomniane powyżej, istnieją firmy, których nie interesuje historia w bigach, a ich system weryfikacji klientów opiera się na indywidualnie opracowanych kryteriach.

Pomoc dla zadłużonych

Przeglądając zachęcające oferty pożyczek bez BIK i zaświadczeń, od razu nasuwa się myśl, że tego rodzaju wsparcie może sprawdzić się, jako pomoc dla zadłużonych. Rzeczywiście jest w tym sporo racji, jednak trzeba pamiętać, że pomimo różnych kryteriów weryfikacji klientów, wszystkim firmom zależy na tym, by nie narażać się na straty. Oznacza to, że potencjalny klient w jakiś sposób musi przedstawić instytucji swego rodzaju zabezpieczenie – inne od zaświadczeń o dochodach czy pozytywnej historii kredytowej. Alternatywą dla typowej oferty banków, wymagającej wnikliwej weryfikacji sytuacji finansowej klienta, może być pożyczka pod zastaw, której zabezpieczenie stanowi nieruchomość lub innego rodzaju majątek.

Nasza firma udziela przedsiębiorstwom finansowego wsparcia na każdym etapie ich działalności. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do zakładki „Oferta”.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,