Pomoc dla zadłużonych – w jaki sposób wyprowadzić firmę ze spirali długów

19 czerwca 2018

Coraz więcej zobowiązań i coraz mniejsze zyski – stąd już niedaleka droga do poważnych kłopotów finansowych, które mogą doprowadzić nawet do upadłości przedsiębiorstwa. W jaki sposób wyprowadzić firmę z długów i przywrócić jej stabilizację?

Kłopoty finansowe w firmie wymagają szybkiej reakcji. Nawet jeśli nie są one jeszcze poważne, nie warto ich bagatelizować. Tym bardziej nie można uciekać od problemów, które zaczynają nas przerastać.

Czarny scenariusz napisany przez bezczynność

Zanim firma na dobre popadnie w długi banki, kontrahenci i usługodawcy zwykle wielokrotnie przypominają o przekroczonych terminach płatności. Za każdym razem, kiedy pojawia się tego typu mail czy telefon, zamiast udawać, że nic się nie dzieje, trzeba zareagować. Jeśli tego nie zrobimy, po krótkim czasie zaczną przychodzić listowne wezwania do zapłaty. Jeśli i one zostaną zignorowane, dane firmy prawdopodobnie trafią do którejś z baz biur informacji gospodarczej (więcej na temat baz dłużników pisaliśmy tutaj). Niestety, gdy do tego dojdzie o wiele trudniej uzyskać zewnętrzne dofinansowanie dla firm, które może stanowić szybką pomoc dla zadłużonych.

W sytuacji, gdy dłużnik nie skontaktuje się z wierzycielem i nie wyrazi chęci spłaty zobowiązań, pojawia się duże zagrożenie, że zostanie wytoczone przeciwko niemu postępowanie sądowe. Na kolejnym etapie komornik może zająć konto firmy.

Jeśli przedsiębiorstwo nie ogłosi upadłości, zazwyczaj i tak musi spłacić każde zaległe zobowiązanie. Co więcej, im dalej zabrnie w długi i im dłużej będzie je bagatelizować, tym poniesie wyższe koszty. Oprócz kwoty zadłużenia trzeba będzie uregulować nie tylko odsetki, ale również koszty związane z postępowaniem sądowym i komorniczym.

Kontakt i negocjacje z wierzycielem i firmą windykacyjną

Jeśli firma zaczyna się borykać z problemami finansowymi, trzeba przypomnieć sobie ważną rzecz. Zarówno wierzycielom, jak i windykatorom, zależy na spłacie zobowiązań tak samo, jak i dłużnikowi. Dlatego nie warto unikać z nimi kontaktu. W znaczącej większości przypadków istnieją duże szanse ustalenia spłaty zadłużenia w ratach, których wysokość nie będzie przekraczać możliwości finansowych firmy.

Kiedy pojawią się pierwsze symptomy, dające sygnały, że przedsiębiorstwo może mieć kłopoty z wywiązaniem się z należności, watro reagować – im szybciej, tym lepiej. Nawet jeśli firma nie ma jeszcze znaczących zaległości, można skontaktować się z bankiem lub dostawcą w sposób telefoniczny, bądź wystosować odpowiednie pismo. Warto nakreślić, jak zmieniła się sytuacja finansowa przedsiębiorstwa i dowiedzieć się, czy istnieje możliwość obniżenia wysokości rat, czy też opłaty za usługi – na przykład optymalizując jej zakres. Dobrą praktyką jest wskazanie prognozy na poprawę kondycji firmy, na przykład w ciągu trzech czy sześciu miesięcy.

Oddłużanie w przypadku zaległości

Kilkumiesięcznych i kilkuletnich długów tym bardziej nie można zamiatać pod dywan. Tak znaczące przekroczenie terminów płatności to najwyższa pora, by skontaktować się z wierzycielem lub windykacją. Zarówno wierzyciele, jak i firmy zarządzające wierzytelnościami wykazują dobrą wolę i zwykle chcą wyjść dłużnikom naprzeciw. Istnieje więc duża szansa, że rozłożą dług na korzystne dla przedsiębiorcy raty. Pamiętajmy, że kontakt z wierzycielem nigdy nie pogorszy sytuacji dłużnika – tak naprawdę może ją tylko poprawić.

Pomoc dla zadłużonych z zewnątrz

Firmy z zaległościami finansowymi nie muszą polegać tylko na sobie. Zwłaszcza jeśli propozycja rozłożenia długu na raty przekracza możliwości finansowe firmy, warto skorzystać pomocy dla zadłużonych, na przykład w postaci pożyczki prywatnej.

Taką ofertę proponuje CFH. Nasze pożyczki oddłużeniowe, charakteryzują się bieżącą spłatą odsetek – kapitał zwracany jest dopiero na samym końcu. Kiedy sytuacja dłużnika ulega poprawie, pomagamy zamienić pożyczkę prywatną na kredyt w banku.

Poszukujesz pomocy dla zadłużonych? Dowiedz się więcej w zakładce „Oferta” lub skontaktuj się z nami.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,