Planujesz start-up? Informacje, które musisz poznać przed założeniem własnego biznesu

3 lipca 2018

Pomysł na biznes, własna działalność… i co dalej? Szanse utrzymania się początkującej firmy na rynku można znacznie zwiększyć, odpowiednio przygotowując się do jej założenia. Poznaj garść informacji, które pomogą Ci spokojnie przejść przez trudne początki pracy nad swoim biznesem.

Początki prowadzenia biznesu rzadko kiedy usłane są różami. Własna firma to nie tylko sposób na osiągnięcie niezależności finansowej, ale również duża odpowiedzialność i ryzyko. Od czego zacząć, chcąc zmienić swój status z pracownika na niezależnego właściciela?

Pierwszy krok – biznesplan

Brak gruntownego zaplanowania biznesu i nawet małe luki w potrzebnej przedsiębiorcy wiedzy mogą doprowadzić do opłakanych skutków. Odwrócenie szkód zwykle kosztuje wiele wysiłku, czasu, a także pieniędzy. Tylko przygotowanie szczegółowego biznesplanu pozwoli określić większe i mniejsze cele, zaplanować etapy rozwoju i ustalić założenia firmy, i zakres jej działalności. Oprócz tego w takim dokumencie powinno znaleźć się zestawienie oszacowanych kosztów założenia i prowadzenia działalności, określenie grupy docelowej, informacje o pracownikach, dostawcach i partnerach biznesowych. Warto wspomnieć, że dobrze przygotowany biznesplan pomaga pozyskać finansowanie firm – na przykład w postaci kredytu, pożyczki inwestycyjnej, czy też dotacji.

Skąd dofinansowanie dla firmy?

Chociaż popularność kredytów nie ma sobie równych, istnieje co najmniej kilka innych metod zewnętrznego finansowania firm. W wielu przypadkach korzystniejsze okazują się prywatne pożyczki dla firm, dotacje unijne oraz dofinansowanie z Urzędu Pracy. Przyznanie ich zależy jednak od działalności firmy, ewentualnego posiadania zabezpieczeń (np. w postaci nieruchomości), a także innych indywidualnych czynników. Wybierając optymalną metodę finansowania firm, warto przeanalizować, które rozwiązanie okaże się najkorzystniejsze i w ogóle możliwe dla przypadku naszego przedsiębiorstwa. Więcej o poszczególnych sposobach na pozyskanie dofinansowania dla firm dowiesz się tutaj.

Działalność gospodarcza czy spółka?

Początkujący przedsiębiorcy zwykle prowadzą swoje firmy w oparciu o jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Zarówno pierwszy, jak i drugi model ma swoje zalety. Działalność gospodarcza zwykle charakteryzuje się prostszą księgowością i nie wymaga prowadzenia osobnego rachunku firmowego. Natomiast spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zabezpiecza wspólników w przypadku problemów finansowych przedsiębiorstwa, a jej szczegółowa, rozbudowana księgowość pokazuje na bieżąco kondycję firmy. Być może dylemat, którą formę prawną wybrać pomoże rozwiązać ten artykuł.

Zezwolenia i koncesje

Chociaż zezwolenia i koneksje rzadko kiedy potrzebne są początkującym biznesom, niektóre rodzaje działalności mogą ich wymagać już w niedalekiej przyszłości. Jeśli dana branża tego potrzebuje, warto zaplanować to zawczasu. W przypadku, gdy nie mamy pewności czy powstająca firma na pewnym etapie rozwoju nie obędzie się bez licencji czy zezwoleń, dobrze będzie skonsultować tę kwestię z biurem podatkowym lub doradcą biznesowym.

Podatki

W biznesie tylko jedno jest pewne – trzeba płacić podatki. Niemniej jednak wybór najlepszej formy opodatkowania może znacząco ułatwić trudne początki startupu. W przypadku działalności gospodarczych przedsiębiorcy mają do wyboru cztery formy:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych
  • opodatkowanie podatkiem liniowym
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • kartę podatkową

W podjęciu decyzji z pewnością pomoże symulacja przychodów i kosztów dla każdej z wymienionych form opodatkowania. Jeśli początkującemu przedsiębiorcy brakuje wiedzy do przeprowadzenia symulacji i wyboru optymalnej metody, może zasięgnąć porady u zewnętrznych specjalistów.

W przypadku spółek wysokość i formę podatku CIT narzuca z góry odpowiednia ustawa – jest to 19% od podstawy opodatkowania, czyli dochodu. W praktyce można jednak optymalizować podatek CIT, dzięki ulgom i kosztom uzyskania przychodów.

Jeśli potrzebujesz dofinansowania dla firm, zapoznaj się z naszymi pożyczkami prywatnymi. Masz pytania? Czekamy na Twój kontakt!

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,