Co może zająć komornik?

15 października 2018

Wizja egzekucji komorniczej jest nawracającym koszmarem wielu dłużników. O dziwo nie wszyscy z nich zdają sobie sprawę z tego, co dokładnie może zająć komornik. Czy może on zostawić dłużnika z pustym kontem?

Polskie przepisy chronią nie tylko interesy wierzycieli, ale również dłużników i zgodnie z nimi komornik musi działać tak, by nie pozbawiać ich wszystkich środków do życia. Zajęcia komornicze odbywają się na wniosek wierzycieli, którzy najpierw muszą uzyskać pozytywną decyzję sądu tzw. tytuł wykonawczy. To właśnie na jego mocy komornicy zyskują prawo do przeprowadzenia egzekucji, które najczęściej skupiają się na dochodach dłużnika. Warto przypomnieć, że w 2016 roku wprowadzono zmiany w limitach zajęć komorniczych.

Dobra podlegające zajęciom komorniczym

Na poczet spłaty zobowiązań wobec wierzycieli komornik ma prawo zająć nie tylko środki pieniężne, ale również nieruchomości – w tym mieszkania i działki, a także ruchomości np. samochody i sprzęty RTV i AGD. Komornik nie powinien zajmować takich rzeczy jak: przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres jednego miesiąca, jak również jednej krowy lub dwóch kóz albo trzech owiec potrzebnych do wyżywienia dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny wraz z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów.

Jaką część dochodu może zająć komornik?

O tym, jaką część wynagrodzenia może zająć komornik, w dużej mierze decyduje forma zatrudnienia dłużnika. W przypadku, kiedy będzie to umowa o pracę, komornik ma prawo zająć maksymalnie do 50% jego pensji. Trzeba przy tym wyraźnie podkreślić, że wolna od zajęcia pozostaje równowartość płacy minimalnej, czyli w 2018 roku 1530 zł netto przy zatrudnieniu w pełnym wymiarze godzin. Przy zatrudnieniu w niepełnym wymiarze godzin kwota wolna od zajęcia wyliczana jest proporcjonalnie.

W nieco gorszej sytuacji są dłużnicy zatrudnieni w oparciu o umowę zlecenie i umowę o dzieło – niestety całość ich wynagrodzenia może zostać zajęta w ramach egzekucji komorniczej. Wyjątek stanowią osoby, które czerpią wynagrodzenia tylko z umów cywilnoprawnych. W ich przypadku komornik powinien kierować się podobnymi zasadami jak przy umowie o pracę. Dłużnik musi jednak udowodnić, że pracuje u jednego pracodawcy od dłuższego czasu i rzeczywiście wynagrodzenie ze zleceń i dzieł stanowi jego jedyne źródło utrzymania.

Emerytury, renty, alimenty i zasiłki

Komornik ma prawo zająć również część rent i emerytur dłużników – dokładnie 25% minimalnego świadczenia przysługującego z tego tytułu, co gwarantuje 75% renty i emerytury wolnej od potrąceń. Środki na utrzymanie czerpane z zasiłków podlegają takim samym zasadom jak zajęcia komornicze dochodu z tytułu umowy o pracę. Jak wspomnieliśmy powyżej, kwota wolna od zajęcia wynosi równowartość płacy minimalnej, a w Polsce zasiłki osiągają niższe kwoty – w praktyce nie podlegają więc zajęciom komorniczym. Podobnie jak dochody czerpane z alimentów i programu 500+, które warto zabezpieczyć na oddzielnym rachunku bankowym niż to zajęte przez komornika.

Zadłużenia generują zwykle wiele stresu, jednak historie bankrutów – zarówno osób indywidualnych, jak i przedsiębiorstw pokazują, że problemy finansowe mogą mieć szczęśliwe zakończenie. Gdzie szukać pomocy dla zadłużonych firm? CFH oferuje prywatne pożyczki dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Nie sprawdzamy historii w BIK ani wyciągów z konta – nasze pożyczki na oddłużanie to wsparcie, które jest osiągalne dla przedsiębiorstw o negatywnej historii w biurach informacji gospodarczej.
Chcesz poznać bliżej naszą ofertę oddłużania? Zapraszamy tutaj.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,