Kredyt vs pożyczka – podobieństwa i różnice

29 września 2018

Chociaż kredyt i pożyczka traktowane są często jako synonimy, te dwa terminy określają inne formy finansowania. Trzeba podkreślić, że pożyczka jest szerszym sformułowaniem, a jednym z jej rodzajów jest właśnie kredyt. Oznacza to, że każdy kredyt można nazwać pożyczką, jednak nie każda pożyczka jest kredytem.

Czym jest pożyczka?

Zasady konstruowania umowy udzielenia pożyczki określają przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym. Kluczowy w tym zakresie jest art. 720 par. 1, który mówi, że pożyczkodawca zobowiązuje się przekazać na własność pożyczkobiorcy pieniądze bądź rzeczy oznaczone, natomiast pożyczkobiorca zobligowany jest do ich zwrócenia w ustalonym terminie. Przepisy nie określają formy zawarcia umowy dla pożyczek udzielanych na niewielkie kwoty – jeśli nie przekracza ona 1 tysiąca zł, umowa może być nawet ustna.

Trzeba jednak podkreślić, że rzeczy stanowiące przedmiot pożyczki muszą zostać skategoryzowane odnośnie gatunku – na przykład benzyna czy złoto. Nie może być to natomiast rzecz skonkretyzowana, jak na przykład dokładnie określony samochód z nadanym mu numerem rejestracyjnym czy nieruchomość znajdująca się pod danym adresem. Pożyczek mogą udzielać zarówno osoby fizyczne, jak i podmioty prawne, na przykład banki. Przepisy nie narzucają również wymogu określania celu, na jaki pożyczkobiorca ma przeznaczyć pożyczkę. Co prawda taki zapis może znaleźć się w umowie, jednak w takim wypadku będzie to wynikać z woli pożyczkodawcy, a nie przepisów prawnych. Również ustalenie kosztów udzielenia pożyczki leży w gestii stron umowy. Naturalnie, jeśli są nimi członkowie rodziny czy bliscy znajomi, zwykle pożyczki mają charakter nieodpłatny. Firmy pożyczkowe natomiast ustalają koszty zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim i wszystkie opłaty związane z udzieleniem finansowania muszą zostać zawarte w dokumencie umowy. Trzeba przy tym podkreślić, że kredyt zawsze jest odpłatny i zawsze wymaga zabezpieczenia.

Kredyt bankowy

W odróżnieniu od pożyczek prywatnych, udzielanie kredytów reguluje ustawa o prawie bankowym. Przepisy te stanowią, że kredyt odnosi się do sytuacji, kiedy bank oddaje do dyspozycji kredytobiorcy środki, których wysokość, okres spłaty i przeznaczenie musi określać zawarta między nimi umowa. W przypadku kredytu klient zobligowany jest do korzystania z udostępnionego mu finansowania w taki sposób, w jaki nakazują mu warunki umowy. Kwota kredytu musi zostać przez niego spłacona wraz z odsetkami oraz prowizjami, o których również muszą znaleźć się informacje w dokumencie umowy – zawsze sporządzonej na piśmie, nawet jeśli kwota kredytu jest niewielka.

Wielu klientów zastanawia się, co jest korzystniejsze: kredyt vs pożyczka prywatna. Tak naprawdę wybór optymalnej oferty finansowania zależy w dużej mierze od możliwości spłaty zobowiązania, zdolności kredytowej klienta i jego historii finansowej. Kluczowe okazują się ponadto ewentualne zabezpieczenie i indywidualne potrzeby pożyczkobiorcy.

Jeśli poszukujesz korzystnej propozycji dofinansowania dla swojej firmy, sprawdź, co możemy Ci zaproponować w CFH. Dowiedz się więcej o naszych pożyczkach dla firm w zakładce Oferta.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,