Kontrola i zarządzanie finansami w start-upie

6 kwietnia 2018

Terminy zapłaty VAT i podatku dochodowego spędzają sen z oczu wielu polskim przedsiębiorcom – zwłaszcza tym małym. O czym powinny pamiętać start-upy, by ten czas nie wiązał się dla nich z niepotrzebnym stresem? Jak zarządzać finansami w początkującym biznesie, by zwiększyć szanse na jego sukces?

Bilans kosztów i przychodów

Najczęstszą przyczyną upadku małych firm są problemy z bieżącymi płatnościami. Nerwowe sprawdzanie stanu konta i zastanawianie się nad tym, kiedy spłyną płatności za faktury są codziennością wielu przedsiębiorców. W jaki sposób zapanować nad firmowym budżetem?

Pierwszym krokiem świadomego zarządzania finansami powinno być opracowanie zestawienia kosztów i przychodów firmy. Informacje zawarte w tego typu dokumencie pozwolą określić rentowność biznesu, a także podjąć mądre decyzje co do jego rozwoju i przyszłości. Przygotowując tabelę kosztów przedsiębiorstwa, trzeba ująć nie tylko składki ZUS i pensje pracowników, ale również opłaty związanie z prowadzeniem biura, wydatki na marketing – w tym koszty związane z opracowaniem strony www i identyfikacji wizualnej marki. Kolejną ważną kwestią jest uwzględnienie należności dla biura księgowego.

Jak duża poduszka finansowa?

W początkowym okresie prowadzenia własnej działalności poduszka finansowa powinna być nieco większa niż w przypadku firm, które funkcjonują na rynku od dawna. Analitycy biznesowi zalecają, by w przypadkach start-upów zawierała ona kapitał, który pokryje koszty około półrocznego prowadzenia działalności. Taki czas zwykle okazuje się wystarczający, by sprawdzić, czy pomysł na biznes ma rację bytu. Co więcej, pozwala pozyskać zlecenia, które zaprocentują w postaci stabilniejszej przyszłości. Dlatego warto przyjrzeć się propozycjom finansowania dla start-upów, nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że nasz biznes jest niemal bezkosztowy i łatwo będzie nam na koniec miesiąca wygenerować satysfakcjonujący dochód.

VAT i podatek dochodowy nie należą do firmy

Płynność finansowa, a raczej jej brak, to bolączka wielu polskich przedsiębiorców. Aby choć trochę ułatwić sobie zarządzanie finansami już na starcie, warto wypracować w firmie dobre nawyki. Każdy przedsiębiorca powinien pamiętać, że VAT i podatek dochodowy nie należy do własności firmy. Niezależnie od tego, czy rozlicza się on z urzędem co miesiąc, czy co kwartał, opłacenie podatków w terminie powinno być jednym z priorytetów. Dobrą praktyką jest założenie rachunku oszczędnościowego, na który będą przelewane środki na VAT i podatek dochodowy od każdej płatności, która wpłynie na konto firmy. Niemniej jednak finanse tylko części przedsiębiorstw pozwalają na takie procedury. Jeśli należności za VAT i podatek dochodowy muszą pokrywać bieżące opłaty, warto kontrolować ich wysokość w specjalnej tabeli, dzięki której przedsiębiorca uniknie nieprzyjemnego zaskoczenia, gdy nadejdzie termin rozliczenia z urzędem. Zwłaszcza na początku w tym obszarze przyda się pomoc doświadczonego biura księgowego.

Pieniądze na start – oszczędności lub finansowanie startupów z zewnątrz

Chociaż istnieją historie spektakularnych sukcesów biznesowych, jest również wiele przypadków, które pokazują, że marzenia o wielkim biznesie nie zawsze się spełniają. Nie da się ukryć, że dużym ułatwieniem, a nawet wręcz koniecznością dla start-upów są środki, które ułatwią trudne początki. W tym miejscu warto podkreślić, że brak odpowiedniej poduszki finansowej może spowodować, że firma już od początku będzie popadać w długi. Zaplecze finansowe daje również czas na poszukanie rentownych zleceń. Dzięki niemu przedsiębiorca nie jest zmuszony do angażowania się w mało rentowne współprace, które pozwolą jedynie na łatanie dziur w budżecie. Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na przeznaczenie na ten cel oszczędności życia. Wsparcia można jednak szukać w ofertach kredytów dla firm lub innych propozycjach finansowania dla start-upów.

Niemniej jednak trzeba pamiętać, że start-upy napotykają pewną przeszkodę na drodze pozyskania bankowego kredytu dla firm. Początkujące podmioty nie mają zwykle wypracowanej odpowiedniej zdolności kredytowej, która sprosta wymogom banków. Z drugiej jednak strony strat-upy znajdą oferty na miarę swoich możliwości pośród propozycji pożyczek pozabankowych bez BIK i bez zaświadczeń.

Jesteś zainteresowany naszą ofertą finansowania startupów? W takim razie czekamy na Twój telefon.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,