Finansowanie startupów – bo sam pomysł to za mało

4 lutego 2019

Być może masz świetny pomysł na biznes i jesteś przekonany, że Twój plan jest po prostu skazany na sukces. Niestety sama wiara to za mało. Aby biznes miał szanse rozwinąć się i utrzymać na rynku, zawsze potrzebuje kapitału. Dlatego tak ważne jest finansowanie startupów, które najlepiej wspiera polską, młodą przedsiębiorczość.

Określenie „startup” stosunkowo od niedawna funkcjonuje w języku przedsiębiorców, a za jego twórcę uważa się wykładowcę przedsiębiorczości na Stanfordzie i Uniwersytecie w Berkeley – Steve’a Blanka.  Nie każdy zdaje sobie sprawę, że startupem wcale nie jest każda nowo założona firma. To pojęcie określa startującą organizację, której celem jest szybki rozwój oparty na modelu skalowalnym. Definicję startupu dodatkowo rozwinął Eric Ries w swojej książce „The Lean Startup”. Według niego startup rozpoczyna swoją działalność w warunkach ryzykownych, próbując wykreować coś zupełnie nowego – coś, co trudno porównać do usług i produktów dostępnych już na rynku. Dlatego warto na wstępie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy planowany przez nas biznes, to po prostu młoda firma czy też startup?

Założenia biznesu

Chcąc pozyskać finansowanie startupów, należy przekonać inwestora, a często nawet i firmę pożyczkową, do tego, że nasz pomysł na biznes może przynieść szybkie zyski. Pierwszym krokiem przygotowań jest zwykle opracowanie założeń biznesu. Na tym etapie należy odpowiedzieć sobie na te najprostsze pytania – jaki produkt lub usługę będzie oferować firma, w jaki sposób będzie je wytwarzać, a co za tym idzie, jakie osoby w zespole potrzebne są, by zrealizować cele.

Prognoza finansów

Równie ważne, co dobry pomysł na biznes, jest opracowanie realnych założeń finansowych. Inwestorzy i firmy pożyczkowe zajmujące się finansowaniem startupów zawsze ponoszą pewne ryzyko strat. Ważne zatem jest, by im udowodnić, że jako przedsiębiorcy mamy świadomość, jak zarządzać pieniędzmi, a nasza firma może szybko przynosić zyski. W prognozie finansów powinny znaleźć się informacje na temat planowej sprzedaży, jednostkowych cen produktów i usług, oczekiwane przychody i koszty, w tym te związane z zatrudnieniem, przepływy pieniężne i ewentualne plany inwestycyjne.

Prezentacja, która pomoże pozyskać finansowanie startupów

Kiedy młody przedsiębiorca opracuje już swój wstępny biznesplan wraz z prognozą finansów, musi poświęcić czas, by zebrać wszystkie informacje w czytelną i atrakcyjną całość – prezentację.  Przygotowując ją, warto na chwilę wejść w rolę osoby lub instytucji, z której chcemy pozyskać finansowanie startupów. Spróbować spojrzeć na projekt jej oczami tak, by umiejętnie uwypuklić najważniejsze informacje i zaprezentować biznes, dając przekonanie, że ma wielkie szanse na sukces. Należy również przygotować się do omawiania prezentacji, ponieważ w przypadku rozmów z inwestorami jest to równie ważny element negocjacji, co sama treść zawarta w ofercie.

Mając spójny plan na biznes i narzędzie, które go prezentuje, nie pozostaje już nic innego jak zacząć intensywne poszukiwania konkretnego finansowania startupów. Jedną z takich możliwości znajdziesz w CFH – dowiedz się więcej w zakładce oferta lub od razu zgłoś się do nas.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,