Egzekucja komornicza – co może, a czego nie może zająć komornik?

20 lipca 2018

Komornik pełni funkcję funkcjonariusza publicznego, wykonującego swoje czynności z ramienia sądu rejonowego. Niemniej jednak jego możliwości egzekucji długu mają swoje ograniczenia. Co może, a czego nie może zająć komornik?

Na początek dobra informacja – polskie prawo nie zakłada kar więzienia dla dłużników – z wyjątkiem sytuacji, kiedy dług powstał na skutek niepłacenia świadczeń alimentacyjnych. Niemniej jednak nieregulowanie zobowiązań finansowych grozi egzekucją komorniczą.
Komornicy zwykle ściągają należności poprzez zajęcie części wynagrodzenia za pracę, a także zajęcie oszczędności odłożonych na kontach bankowych dłużników. W wielu sytuacjach funkcjonariusz publiczny składa również wizytę w domu dłużnika, przeprowadzając egzekucję na ruchomościach w lokalu. Ma on prawo wstępu do mieszkania, nawet wtedy, gdy dłużnik nie wyraża na to zgody. W razie oporu komornicy mogą przekroczyć progi lokalu w asyście policji.

Co komornik ma prawo zająć w lokalu?

Czynności wykonywane przez komornika mają za zadanie możliwie szybkie odzyskanie długu wierzyciela – działa on więc w jego imieniu. Aby osiągnąć ten cel, ważne jest, by ocenić wysokość majątku dłużnika. Jednym z istotnych elementów tego działania jest analiza wartości przedmiotów, znajdujących się w mieszkaniu dłużnika – niestety komornik ma prawo zabezpieczyć również mienie, które należy do członków rodziny. W ramach poszukiwań drogocennych przedmiotów może dokonać gruntownego przeszukania lokalu, w tym nawet ubrań dłużnika i jego współmieszkańców.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że zabezpieczenie mienia nie jest równoznaczne z jego przejęciem. Aby tego uniknąć, trzeba udowodnić, że zabezpieczone drogocenne przedmioty nie stanowią wcale własności dłużnika. Co może być w takiej sytuacji dowodem? Przede wszystkim potwierdzenia zakupu w postaci rachunków i faktur, a także zeznania świadków. W przypadku, jeśli komornik zabezpieczy mienie osób trzecich, mają one 30 dni na powództwo przeciwegzekucyjne.

Źródła egzekucji komorniczych i przebieg

Najbardziej skutecznym sposobem na ściągnięcie zaległości finansowych dłużników jest zajęcie ich pensji, emerytury, bądź renty i oszczędności na koncie bankowym. Oprócz tego środki pozyskiwane są z ruchomości i nieruchomości, a także egzekucji ewentualnych wierzytelności. Kiedy dojdzie już do zajęcia majątku, komornik organizuje licytacje w celu spieniężenia wartościowych przedmiotów i nieruchomości. Cena wywoławcza podczas pierwszej licytacji wynosi 75% oszacowanej wartości. Jeśli nie znajdzie się nabywca, zostaje zorganizowana druga licytacja z niższą ceną wywoławczą równą 2/3 wartości rynkowej.

A co w sytuacji, jeśli zajęty lokal oprócz dłużnika ma również innych współwłaścicieli? Niezależni od sprawy współwłaściciele muszą złożyć oficjalny sprzeciw, w którego efekcie komornik może uzyskać klauzulę wykonalności lub zrezygnować z przejęcia lokalu, umarzając egzekucję.

Czego nie może zająć komornik?

W ramach egzekucji komornik nie może zająć pełnej wartości wynagrodzenia dłużnika – kwota wolna od zajęcia zależy od rodzaju wynagrodzenia (czy jest to pensja, renta, czy emerytura) i ewentualnej formy zatrudnienia. Przykładowo kwota wolna od zajęcia dla dłużnika zatrudnionego na umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin jest równa wartości netto pensji minimalnej. Jeżeli dłużnik ma dochód na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło, komornik może zająć nawet 100 proc. wynagrodzenia. Nie dojdzie do tego jednak, jeśli tego rodzaju dochód jest jedynym źródłem utrzymania dłużnika. Komornik nie ma również prawa zajęcia całego majątku, który zastanie wewnątrz nieruchomości, zamieszkiwanej przez dłużnika. Zgodnie z nowymi przepisami egzekutor musi pozostawić przedmioty niezbędne do codziennej egzystencji, takie jak lodówka, pralka, czy kuchenka.

Zadłużenia zwykle wiąże się z niedogodnościami i stresem, jednak i z takiej sytuacji można wyjść obronną ręką. CFH oferuje prywatne pożyczki dla firm, które chwilowo znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Nie sprawdzamy historii w BIK ani wyciągów z konta – nasze pożyczki na oddłużanie to wsparcie, które jest osiągalne zarówno dla małych biznesów, jak i dużych przedsiębiorstw.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie oddłużania? Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony z ofertą.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,