Czym jest ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.?

11 stycznia 2019

Chociaż wszyscy klienci zaciągający kredyty i pożyczki prywatne dobrze wiedzą, że nieterminowa spłata zobowiązań może skutkować wpisem do bazy biura informacji gospodarczej, nie każdy z nich zdaje sobie sprawę, że oprócz BIK-u i KRD istnieją również inne rejestry dłużników. Jednym z nich jest ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

Instytucje pozabankowe podchodzą do kwestii weryfikacji zdolności kredytowej klientów o wiele mniej rygorystycznie od banków. Nierzadko przymykają oko na pojedyncze nieterminowe spłaty i drobne zadłużenia. Tymczasem każda negatywna informacja z historii finansowej zamieszczona w bazach biur informacji gospodarczej drastycznie obniża szanse na pozyskanie finansowania z banku. Dlatego planując zaciągnięcie kredytu, warto zadbać o pozytywną historię w takich rejestrach jak BIK, KRD czy ERIF.

Działalność ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

Początki ERIF BIG S.A. sięgają 2004 roku – jednak wtedy instytucja ta działała jako KSV BIG S.A. Po niedługim czasie pełen pakiet udziałów biura został zakupiony przez Grupę Kapitałową KRUK, która zmieniła nazwę podmiotu na ERIF Biuro Informacji Gospodarczej. Dzisiaj pełna nazwa instytucji brzmi ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

ERIF funkcjonuje w obecnej postaci od 2009 roku. Jego działalność opiera się przede wszystkim na gromadzeniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o przeszłości finansowej dłużników. Dzisiaj z tą instytucją współpracuje nie tylko duża grupa banków, ale również firm, udzielających pożyczek prywatnych. Niemniej jednak informacje o zobowiązaniach mogą zamieszczać w niej wszyscy wierzyciele – o ile oczywiście udowodnią istnienie danego długu. Do bazy trafiają nie tylko dane na temat nieterminowych spłat, ale również o zaciągniętych kredytach i pożyczkach prywatnych, których raty regulowane są przez klientów w odpowiednich terminach.

Jakie informacje można znaleźć w ERIF BIG S.A.?

Baza ERIF BIG S.A. udostępnia nie tylko informacje o nieterminowych spłatach zobowiązań, ale również o płatnościach, które klienci uiścili w ustalonych terminach. Gromadzi zarówno dane o konsumentach, jak i firmach. Z zamieszczonych w niej informacji mogą korzystać osoby prywatne i przedsiębiorstwa – na przykład w celu weryfikacji wiarygodności kontrahentów.

Instytucja ERIF BIG S.A. przechowuje wiele archiwalnych informacji o charakterze gospodarczym, dzięki czemu przygotowuje przydatne statystyki, z których korzystają przeróżne instytucje rynku finansowego. Podobnie jak inne biura informacji gospodarczej ERIF prowadzi również działalność edukacyjną.

Każda zainteresowana osoba może raz na pół roku pobrać bezpłatny raport na temat swojej historii kredytowej w bazie ERIF BIG S.A. Opłata dla firm wynosi natomiast około 35 zł. Negatywne informacje na temat nieterminowych spłat dłużnika zostają usuwane z bazy jedynie na wniosek wierzycieli – kiedy zadłużenie zostanie uregulowane, mają oni obowiązek zgłosić tę zmianę we wszystkich bigach, do których przekazali informację o istnieniu opóźnień w spłacie.

Potrzebujesz dofinansowania dla firm, które pomoże Twojemu biznesowi poprawić płynność finansową? Zapoznaj się z ofertą CFH, w której znajdziesz pożyczki oddłużeniowe, pożyczki inwestycyjne i finansowanie startupów na korzystnych warunkach.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,