4 kroki, by wybrać firmę udzielającą pożyczek prywatnych

18 października 2018

Dodatkowy zastrzyk gotówki okazuje się ratunkiem w wielu podbramkowych sytuacjach. Nawet jeśli taka pomoc potrzebna jest nam na wczoraj, nie warto pochopnie wybierać oferty kredytu czy pożyczki prywatnej. Co zrobić, by decyzja o finansowaniu wyszła nam na dobre?

1. Porównanie kosztów całkowitych wybranych ofert pożyczek prywatnych

Informacja o wysokości oprocentowania nominalnego nie wystarczy, by wybrać optymalną ofertę pożyczki prywatnej. Zdecydowanie bardziej wiarygodnym wskaźnikiem będzie RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (więcej na jej temat dowiecie się tutaj), choć trzeba pamiętać, że nawet ona nie obejmuje opłat dodatkowych, np. związanych z wezwaniami do zapłaty. O wartości RRSO powinny informować wszelkiego rodzaju materiały reklamowe – znalezienie jej nie powinno stanowić więc problemu.

2. Analiza wiarygodności pożyczkodawcy

Podpisanie umowy z pierwszym lepszym pożyczkodawcą niestety może nieść ze sobą przykre konsekwencje. Niektórych informacji na temat danej firmy finansowej mogą dostarczyć nam opinie klientów online, jednak trzeba podchodzić do nich sceptycznie. Wiele z nich powstaje na zlecenie firm marketingowych i nie ma nic wspólnego z rzetelnymi recenzjami realnych klientów. Nie bierzmy za pewnik zwłaszcza opinii pisanych na forach z nowo założonych kont z małą liczbą wpisów, a także tych na wskroś pozytywnych lub wręcz przeciwnie – negatywnych.

Jeśli boimy się nawiązania współpracy z nieuczciwą firmą, jeszcze większą pomocą niż opinie online będzie Lista Ostrzeżeń Publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Nie zaszkodzi sprawdzić również, czy firma jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym, czy posiada numer NIP i REGON.

3. Korzystne warunki udzielenia finansowania

W wyborze optymalnej oferty pożyczki prywatnej pomaga nie tylko analiza kosztów udzielenia finansowania, ale również innych warunków podpisania umowy – okres spłaty, możliwość określenia dnia terminu płatności, czy ewentualna furtka do jego przedłużenia. Warto w tym miejscu wspomnieć, że niektóre oferty chwilówek proponują specjalne warunki m.in. dla nowych klientów – np. pierwszą pożyczkę z oprocentowaniem 0%.

4. Sposób weryfikacji klienta przez upatrzoną instytucję

Tak samo, jak klienci weryfikują wiarygodność instytucji finansowych, tak samo i one sprawdzają wiarygodność potencjalnych klientów. W ten sposób chcą uchronić się od strat finansowych spowodowanych brakiem spłaty udzielanych pożyczek. Jeśli chcemy więc mieć większe szanse na to, że analiza naszej zdolności będzie miała pozytywny efekt, już zawczasu dowiedzmy się, co tego rodzaju procedura w danej firmie bierze pod uwagę. W przypadku, gdy nasza historia w bazach bik nie jest pozytywna, zrezygnujmy z wnioskowania o pożyczkę w podmiotach współpracujących z biurami informacji gospodarczej.

Szukasz dofinansowania dla firmy? Zapoznaj się z ofertą pożyczek prywatnych CFH.

Najnowsze wpisy

Oddłużanie – nie ma rzeczy niemożliwych

22 lutego 2019

Problem mniejszych opóźnień w spłatach zobowiązań finansowych dotyczy niemal wszystkich. Prawie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się nie opłacić raty czy faktury w odpowiednim terminie. Prawdziwe kłopoty rozpoczynają się

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

15 lutego 2019

Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych ma na celu inwestowanie w wierzytelności. Sekurytyzacja znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, które w zamian za aktywa,